Przynajmniej raz na dobę umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne sprawdzają czy osoby odbywające kwarantannę przebywają w wyznaczonym miejscu oraz troszczą się o osoby potrzebujące pomocy.
Obecnie mamy 82 osoby w kwarantannie w powiecie sandomierskim. Policjanci prowadzą kontrole w trosce o zdrowie publiczne. Prosimy o wyrozumiałość! Apelujemy o postępowanie według procedur - poinformował insp. Dariusz Chmielowiec, Komendant Powiatowy Policji w Sandomierzu.
Funkcjonariusze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą także do domu czy mieszkań. - Zawsze są to umundurowani policjanci, którzy wcześniej w miarę możliwości w pierwszej kolejności kontaktują się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia - wyjaśnia komendant.
Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze.
- W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych - dodaje komendant.
Inspektor D. Chmielowiec informuje że w związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i policjantów, zaleca aby powiadamiać o zdarzeniach za pomocą usług telekomunikacyjnych oraz elektronicznych. - Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów oraz adresy e-mail do Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu oraz podległych komisariatów w Dwikozach i Koprzywnicy dostępne na naszej stronie internetowej: https://bit.ly/3d56V5D.
Komendant informuje także o nowym systemie e-usług w Policji. - To platforma, która w znacznym stopniu ułatwia funkcjonowanie jednostek w całym kraju. Dzięki tej nowince technicznej osoby niesłyszące będą mogły złożyć zawiadomienie za pośrednictwem tłumacza języka migowego online. System ma wiele innych udogodnień i stanowi idealną bazę do rozwijania kolejnych usług - podkreśla komendant.
Z punktu widzenia funkcjonariuszy istotną nowością będzie m.in. możliwość powszechnego stosowania przekazu wideo zarówno z komputerów, jak i służbowych urządzeń mobilnych. Kolejną możliwością są usługi: SMS informujące o uruchomieniu procedury Child Alert (z dwustronną komunikacją), centralna książka telefoniczna Policji w internecie, bezpośrednie połączenie telefoniczne lub wideo z policjantem. Cały system stanowi solidną bazę do uruchomienia kolejnych usług i poszerzania możliwości Polskiej Policji.
Dostęp do e-usług policja znajduje się na stronach internetowych Policji w widocznej po prawej stronie zakładce.