Nowy numer 3/2021 Archiwum

Terytorialsi pomagają w walce z koronawirusem

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) wspierają służby i urzędy w walce z koronawirusem.

Terytorialsi podkarpaccy pomagają Straży Granicznej, służbom medycznym oraz objęli opieką weteranów Armii Krajowej. Są w gotowości do działania na lotnisku Rzeszów–Jasionka, a już od poniedziałku będą wykonywać zadania na rzecz Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego. W przyszłym tygodniu Dowództwo WOT rozwija zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie.

Od soboty żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na trzech punktach kontrolnych granicy województwa podkarpackiego. W tym też dniu zostali skierowani do portu lotniczego Rzeszów–Jasionka, by udzielić wsparcia służbom lotniczym. Obecnie przebywają w gotowości na znak - sygnał. Na terenie całego Podkarpacia żołnierze objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomaganie im w zakupach czy transporcie oraz podejmowanie działań profilaktycznych.

W poniedziałek terytorialsi będą wykonywać zadania na rzecz Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego. Działania wspierające będą prowadzone w trzech lokalizacjach urzędu przy al. Cieplińskiego, ul. Towarnickiego i Lubelskiej. Do ich zadań będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury pracownikom urzędu i ich interesantom.

Od środy 18 marca dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Zbudowany on będzie z żołnierzy OT - psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie trzyzmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.

Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Od 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowość do podjęcia działań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama