Ikona Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan przybyła do parafii św. Jana Pawła II w Stalowej Woli.
W Polsce peregrynacja tej ikony rozpoczęła się 1 grudnia 2018 roku. U słynnego włoskiego ikonografa Fabrizzia Diomediego zamówili ją Rycerze Kolumba. Kilkadziesiąt kopii ikony poświęcił później melchicki arcybiskup Aleppo Jean Clement Jeanbart, a Zakon Rycerzy Kolumba rozpoczął na całym świecie nowy modlitewny program w intencji prześladowanych chrześcijan.
- Peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan jest okazją nie tylko do modlitewnego wsparcia, ale również zachętą do poczynienia refleksji, czy i my w różnych sytuacjach bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary - powiedział Jerzy Wisłocki, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba.
Ikona kilka dni była w Lublinie, skąd trafiła do Janowa Lubelskiego, do parafii św. Jadwigi, gdzie ostatnio grono Rycerze Kolumba powiększyło się o 18 członków. Z Janowa ikona pojechała do Ożarowa. Dziś natomiast przyjęli ją Rycerze Kolumba z parafii św. Jana Pawła II w Stalowej Woli.
- Na obrazie Maryja nosi wizerunek Dziesiątka Jezus z krzyżem w dłoni. Swoim płaszczem orędownictwa ogarnia cały Kościół, który nieustannie jest prześladowany. Są tam wszyscy jego przedstawiciele: biskupi i księża, zakonnicy i zakonnice, a także świecy wyznawcy różnej płci i wieku. Nie powinno budzić naszego zdziwienia, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą. Chrystus zapowiadał: „Jeśli Mnie prześladowali, to i was prześladować będą” - powiedział proboszcz parafii św. Jana Pawła II ks. Marcin Hanus.
Ikona pozostanie w parafii do 21 marca. Podczas jej pobytu do puszek zbierane będą ofiary na rzecz prześladowanych chrześcijan.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” na 29 marca.