Nowy numer 20/2024 Archiwum

Ośmiu Wspaniałych z Tarnobrzega

Agata Bogacz, Konstancja Zuzanna Bulwa, Jakub Dryś, Mikołaj Duda, Grzegorz Rawski, Emilia Roman, Patrycja Sędyka i Natalia Ura - to tegoroczni zwycięzcy tarnobrzeskiej edycji konkursu "Ośmiu Wspaniałych".

Decyzją kapituły konkursowej w finale ogólnopolskim konkursu Tarnobrzeg reprezentował będzie Jakub Dryś, uczeń I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

- Warto wydobywać takie perły, jak ta grupka wyróżnionych młodych ludzi, ale tak naprawdę jak cała ta osiemnastka. Spotkania z takimi młodymi są bardzo owocne, inspirują do działania. Nawet mnie samego, osobę już dorosłą, kapłana, który też stara się być aktywny społecznie. Oni dosłownie rozpalają swoją młodzieńczością i pasją. Wybór był bardzo trudny, bo każda z tych osiemnastu osób, które znalazły się w finale, mogłaby być w tej ósemce. Zaważyły niuanse. Każda z tych osób jest wyjątkowa. Zresztą w naszym mieście jest dużo fantastycznej młodzieży, wiem, bo pracuję z młodzieżą działającą w wolontariacie. Trzeba tylko promować tych wszystkich wspaniałych, którzy czynią dobro, trzeba ich pokazywać. Fantastycznie, że są takie konkursy, które to właśnie robią - stwierdził o. Wojciech Krok z tarnobrzeskiego klasztoru ojców dominikanów, zasiadający w miejskiej kapitule konkursu.

Osiemnastka uczniów tarnobrzeskich szkół walczyła, by znaleźć się w gronie Ośmiu Wspaniałych.

- Nie tylko wyłoniona ósemka, ale wszyscy jesteście wygrani. Wszyscy jesteście wspaniali. I mam nadzieję, że do końca życia będziecie pamiętali, co tak naprawdę w tym życiu jest ważne. Owszem, cieszą medale, nagrody, kwiaty, jakieś zaszczyty, godności, ale to drugi człowiek, drugi człowiek jest najważniejszy - gratulując młodym, mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Osiemnastkę tworzyli: Emilia Roman oraz Jakub Dryś z I Społecznego LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Miłosz Murek, Natalia Ura i Michał Kostępski z SP nr 4, Mikołaj Duda i Patrycja Sędyka z ZS nr 3, Konstancja Zuzanna Bulwa z Katolickiego LO im. św. Jana Pawła II, Jan Sroczyński z ZS Społecznych nr 2, Sara Assman z Publicznej SP im. św. Jana Pawła II, Marcelina Ciźla z SP nr 9, Karolina Witkowska, Otylia Wilk, Agata Bogacz, Julia Reszutek z LO im. Mikołaja Kopernika, Łucja Zych i Grzegorz Rawski z SP nr 3 oraz Julia Kutyła z SP nr 11.

 

Ośmiu Wspaniałych z Tarnobrzega   Miejska kapituła konkursu. Archiwum Urzędu Miasta

Wyboru tytułowej ósemki dokonała kapituła w składzie: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tarnobrzega Bożena Kapuściak, o. Wojciech Krok OP, przewodniczący Rady Miasta Bogusław Potański, radny Adam Rębisz, przewodnicząca Tarnobrzeskiej Rady Seniorów Józefa Biernacka, dyrektor SP 10 Paweł Paradowski, inicjatorka tarnobrzeskich edycji konkursu Ośmiu Wspaniałych, wicedyrektor SP 10 Bogusława Jasińska, dyrektor MOPR Liliana Lewińska oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Tomasz Krawczuk.

Wiceprzewodnicząca RM, która przewodniczyła kapitule konkursowej, życzyła młodzieży wielu jeszcze okazji do działania. - Teraz, gdy zostaliście docenieni, musicie jeszcze mocniej działać, mobilizować się, mobilizować rówieśników do aktywności, ale też musicie nauczyć się o tym mówić, chwalić się. A macie naprawdę czym, dokonujecie tak fantastycznych rzeczy, tak wiele dobra robicie, nauczcie się tym chwalić - apelowała do tarnobrzeskich wspaniałych B. Kapuściak.

Ośmiu Wspaniałych z Tarnobrzega   Decyzją kapituły konkursowej, w finale ogólnopolskim konkursu Tarnobrzeg reprezentował będzie Jakub Dryś, uczeń I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Urząd Miasta

Do Warszawy na finał ogólnopolski pojedzie Jakub Dryś, który ukończył I Społeczne Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tarnobrzegu z celującymi wynikami w nauce, a w tym roku szkolnym jest uczniem pierwszej klasy w I Społecznym LO. Jakub jest zaangażowany w różne formy wolontariatu. Jest członkiem szkolnej grupy charytatywnej, brał czynny udział w inicjatywach takich, jak np. paczka mikołajkowa dla podopiecznych Domu Dziecka w Skopaniu czy też w promocji szkolnych talentów artystycznych w ramach "Wieczoru Autorskiego - Biblioteka Hetmana". Jest człowiekiem bardzo przyjacielskim, serdecznym i uczynnym, zawsze gotowym nieść pomoc w sytuacjach, kiedy inni jej potrzebują. Pełni funkcję zastępcy przewodniczącego samorządu klasowego, a jego inicjatywy i zawsze bezinteresowne zaangażowanie w życie klasy pomagają budować poczucie wspólnoty. Co więcej, od bieżącego roku szkolnego Jakub jest członkiem szkolnego Samorządu Uczniowskiego, gdzie jest zaangażowany w wiele inicjatyw na rzecz całej społeczności uczniowskiej, takich jak dni tematyczne, imprezy okolicznościowe i wydarzenia szkolne.

Jakub jest również bardzo zaangażowany w sprawy społeczności lokalnej, m.in. był radnym Młodzieżowej Rady Miasta Tarnobrzega w latach 2017-2019, aktywnie angażując się w organizację imprez kulturalnych, sportowych, proekologicznych i charytatywnych, przygotowywanych przez Urząd Miasta. Ponadto włączał się w przedsięwzięcia na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu czy organizację międzyszkolnych rozgrywek sportowych w piłce ręcznej, siatkowej i koszykowej.

Jest doskonałym przykładem na to, jak swoje zainteresowania można przełożyć na praktyczne prospołeczne działanie. W roku szkolnym 2018/2019 był słuchaczem wykładów organizowanych przez Wydział Zamiejscowy w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z dziedziny psychologii społecznej. Wiedzę, którą zdobył w trakcie zajęć, wykorzystał przy przeprowadzeniu warsztatów w trakcie lekcji wychowawczej na temat pracy nad sobą i relacji międzyludzkich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy