Nowy numer 48/2020 Archiwum

Droga Krzyżowa na Święty Krzyż

Ojcowie dominikanie z tarnobrzeskiego klasztoru zapraszają do udziału w Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż, będącą bezpośrednim przygotowaniem do przeżycia Wielkiego Tygodnia.

Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 4 kwietnia, czyli w przeddzień Niedzieli Palmowej.

- Pomysł jest, że się tak wyrażę, inicjatywą oddaloną, stanowi bowiem odpowiedź na liczne prośby o organizowanie pielgrzymek do sanktuariów polskich, jakie wierni z naszej parafii zgłaszali podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej - wyjaśnia o. Mateusz Kosior OP z klasztoru ojców dominikanów w Tarnobrzegu. - Wsłuchaliśmy się w głos ludzi, mających różne pomysły lub wychodzących z konkretnymi propozycjami. Wśród nich pojawiła się myśl zorganizowania Drogi Krzyżowej do sanktuarium na Świętym Krzyżu, będącego nie tylko najstarszym na ziemiach polskich, ale i bardzo szczególnym, w jego murach przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, w dodatku leżącego w granicach diecezji sandomierskiej. Pielgrzymka i uczestnictwo w nabożeństwie, podczas którego podążając Drogą Królewską, wiodącą przez Puszczę Jodłową, będziemy rozważać Mękę Jezusa Chrystusa w oparciu o Ewangelię według św. Mateusza. W trakcie wędrówki będzie nam towarzyszył krzyż, wykonany u nas w parafii, który będzie mógł ponieść każdy, mający taką wewnętrzną potrzebę.

Droga Krzyżowa na Święty Krzyż   Relikwiarz z fragmentem Drzewa Krzyża Świętego. Marta Woynarowska /Foto Gość

Osoby, które nie będą czuć się na siłach by pokonać wejście na górę zostaną podwiezione autokarem pod sanktuarium, gdzie również zostanie dla nich przygotowane nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po spotkaniu obu grup, które przewidziane jest przed godziną 12, będzie odprawiona dla wszystkich pątników Msza św., po niej zaś odbędzie się adoracja relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Organizatorzy zapewniają dla wszystkich uczestników dwudaniowy obiad.

- Nie chcemy by nasza pielgrzymka i pobyt na Świętym Krzyżu skończył już na obiedzie, dlatego zaplanowaliśmy spotkanie, taką agapę, by w luźniejszej atmosferze porozmawiać, lepiej się nawzajem poznać - dodaje o. Mateusz Kosior.

Droga Krzyżowa na Święty Krzyż   Widok ze szczytu w kierunku Drogi Królewskiej. Marta Woynarowska /Foto Gość

Wyjazd autokaru lub autokarów, w zależności od liczby uczestników planowany jest o godzinie 8 rano spod klasztoru ojców dominikanów w Tarnobrzegu. Istnieje także możliwość dojazdu własnym samochodem, a osoby wybierające tę formę dotarcia do sanktuarium, proszone są o poinformowanie o tym podczas zapisu. Koszt uczestnictwa oprócz przejazdu w obie strony, obiadu zawiera również ubezpieczenie i wynosi 50 zł. Zapisy należy zgłaszać w zakrystii kościoła ojców dominikanów. Z uwagi na ubezpieczenie konieczne będzie podanie dokładnych danych osobowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama