Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rudnik nad Sanem. Roboty w akcji

Ozobot Bit - to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. To przy jego pomocy uczą się już dzieci w Miejskim Przedszkolu w Rudniku nad Sanem.

Sześć takich urządzeń pozwala, w zabawowy sposób, przekonać przedszkolaki, iż programowanie nie tylko nie jest trudne, ale w dodatku niezwykle praktyczne. Inteligentna zabawka reaguje na komendy, takie jak "skręć", "zawróć" czy "zatrzymaj się na kilka sekund", a przy tym wydaje różne dźwięki.

Niezwykły robot został zaprogramowany tak, aby pobudzać wyobraźnię maluchów, uczyć logicznego myślenia i wykształcić nawyki, które później mogą zaowocować łatwiejszym zrozumieniem skomplikowanych dziedzin programowania.

- Kodowanie, wykorzystywanie robotów edukacyjnych czy technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji pojawia się w coraz większej liczbie przedszkoli. Tą tematyką interesują się zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Nie chodzi o to, żeby dziecko używało robota, tylko żeby jego użycie podniosło efektywność nauki, wprowadziło jakąś wartość, pomogło kształcić u dziecka pewne kompetencje. Robot uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne i algorytmiczne. Sprawdza się zarówno w zadaniach indywidualnych, jak i grupowych. Mam nadzieję, że w naszym przedszkolu sprawdzi się on równie dobrze - powiedział Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem.

Rudnik nad Sanem. Roboty w akcji

Dzieci podczas zabawy z robotem będą pracowały pod nadzorem swoich wychowawców, którzy przejdą specjalne szkolenia i warsztaty, aby móc zapoznać się z możliwościami, jakie daje to interaktywne narzędzie.

- Na razie takie przeszkolenie przeszła jedna nauczycielka, która prowadzi zajęcia z 25 przedszkolami. Wkrótce dołączą pozostałe dzieci, gdyż na kursie są kolejne trzy pracownice - zapewniła Iwona Markocka, dyrektor przedszkola.

Ozobot Bit to zdobywca tytułu Zabawki Roku w Polsce w 2016 r., a także jednej z  głównych nagród w kategorii Best Robot na międzynarodowych targach w USA: Consumer Electronics Show (2015) oraz International Toy Fair (2014).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama