Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego spotkał się w siedzibie starostwa powiatowego w Tarnobrzegu, by zaplanować kolejne działania dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń.
Do walki z wirusem w minioną sobotę ruszyli strażacy i myśliwi. Swoją pomoc zadeklarowali też policjanci.
Jednym z omawianych działań było m. in. postawienie płotu w okolicach Padwi Narodowej, który ma oddzielić powiaty, tarnobrzeski i mielecki . - Według pierwotnej koncepcji planowanej przez urząd wojewódzki płot miał mieć długość
Wszystkie działania mają prowadzić do tego, by powstrzymać ASF, by choroba nie dotarła do sąsiadującego z powiatem tarnobrzeskim powiatu mieleckiego. W sąsiednim powiecie są bowiem chlewnie i zakłady mięsne, dla których ASF może być prawdziwą klęską.
Prócz starosty Jerzego Sudoła i jego zastępcy Jacka Rożka w spotkaniu wzięli udział Kazimierz Błasiak, sekretarz powiatu, Marian Róg, komendant miejski PSP w Tarnobrzegu, Marek Pietrykowski, komendant miejski Policji w Tarnobrzegu, Piotr Rucki, powiatowy lekarz weterynarii i koordynator zadań w zakresie ASF, Robert Bąk, łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Justyna Długosiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba, Leszek Mirowski, zastępca burmistrza Nowej Dęby, Józef Bereski, komendant Miejsko-Gminnego Związku OSP w Baranowie Sandomierskim, Damian Bartłomowicz, pracownik ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba.
Wszyscy zebrani zadeklarowali swoją pomoc w walce z wirusem ASF. Strażacy z Baranowa postanowi udostępnić nawet łodzie, dzięki czemu można będzie szukać padłej i chorej zwierzyny także od strony wody.
Do przeszukiwania terenów powiatu na wniosek wojewody zaangażowane zostały Wojska Ochrony Terytorialnej. Minister Obrony Narodowej oddelegował 125 żołnierzy, którzy będą do dyspozycji do 7 marca.
Jak poinformował zebranych Piotr Rucki, do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii codziennie napływają nowe zgłoszenia o padłych dzikach. - Nasza rola polega na tym, żeby zabezpieczyć zwłoki i pobrać materiał do badań laboratoryjnych - zapewnia Piotr Rucki. - Informujemy też o wszystkim zakłady utylizacyjne, które bezpiecznie zabierają i utylizują padłe sztuki.
W sprawie znalezienia padłych dzików można dzwonić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tarnobrzegu, tel. 15 822 27 04, do Straży Miejskiej w Tarnobrzegu, tel. 986, do Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, tel. 15 851 3310 lub pod numer alarmowy - 112.