- W języku staropolskim kochać znaczyło dotykać, głaskać, przytulać, a nie miłować do końca - przypomniał dr hab. Włodzimierz Dłubacz, profesor filozofii KUL.
Włodzimierz Dłubacz podczas spotkania w Bibliotece Wydziału Nauk Inżynieryjno - Technicznych KUL w Stalowej Woli, na które przybyła młodzież akademicka, uczniowie klas maturalnych Liceum Katolickiego oraz zainteresowani problematyką szeroko pojmowanej miłości mieszkańcy miasta, próbował odpowiedzieć na pytania: czym, dlaczego i po co jest miłość.
- Źródłem miłości ostatecznie jest absolut - Bóg. Już Grecy wiedzieli, iż na świecie jest miłość, ale nie wiedzieli, skąd się bierze. Zdefiniował ją Platon, który stwierdził, że miłość to pożądanie dobra. Miłość ma różne formy, bo mamy różne byty. Może więc być to na przykład przyjaźń, małżeńskie uczycie, miłość do zwierząt czy też do Boga. Chociaż każda z tych form ma inną nazwę, miłość jest tylko jedna. W przypadku bytu osobowego jakim jest człowiek jest to miłość dla Boga i dla siebie - podkreślił profesor.
Konwersatorium, jak nazwał to spotkanie prelegent, składało się z wykładu i luźnej rozmowy z jego uczestnikami. W dyskusji była przywołana „Uczta” Platona, „Hymn o miłości” św. Pawła, „Miłość i odpowiedzialność” Jana Pawła II, a nawet piosenka „Kochać” Piotra Szczepanika.
- W języku staropolskim kochać znaczyło dotykać, głaskać, przytulać, a nie miłować do końca. Zakochanie zaś to taki wstępny okres do miłości. Generalnie wiąże się on z wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia, a hormony mocniej działają. Podczas konwersatorium pragnę pokazać młodym ludziom, co o miłości wiemy, a nie tylko czego doświadczamy, bo doświadcza jej każdy - dodał dr hab. Włodzimierz Dłubacz.
Biblioteka WNIT KUL stara się przyciągną czytelnika nie tylko bogatym naukowym księgozbiorem (55 tys. woluminów), ale też organizacją spotkań z ciekawymi ludźmi na interesujące, przede wszystkim młodych ludzi, tematy. Oprócz konwersatorium o miłości, były to także wykłady o historii książki od glinianych tabliczek do e-booków czy poświęcone ostatniej polskiej noblistce Oldze Tokarczuk. W przygotowaniu jest natomiast wystawa o św. Janie Pawle II pt. „Narodziny dla nieba” ze zbiorów ks. Jacka Uliasza, rektora Seminarium Duchownego we Lwowie czy szkolenie w edytowaniu naukowych tekstów.
- Młodzi ludzi, zwłaszcza kilkunastoletni, przewartościowują swoje życie, dokonują najważniejszych wyborów dotyczących swojej przyszłości. Próbujemy im w tym pomóc. Wyciągamy również rękę do maturzystów dając im kompendium wiedzy na różne tematy na przykład o naszej ostatniej noblistce i jej twórczości -powiedziała Joanna Kopacz, kierownik biblioteki.