Nowy numer 3/2021 Archiwum

Terytorialsi z Tarnobrzega ćwiczyli u siebie

Terytorialsi 323. Kompanii Lekkiej Piechoty, którzy wchodzą w skład niżańskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, ćwiczyli razem ze strażakami z OSP Sobów i OSP Wielowieś.

Były to już kolejne ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT i strażaków z OSP. Zagadnienia obejmowały działania przeciwpowodziowe oraz ratownictwa drogowego. Pierwszym punktem ćwiczeń stało się rozwinięcie Punktu Dowodzenia kompanii w strażnicy OSP Sobów, skąd dowódca kompanii koordynował działania.

Głównym tematem ćwiczeń były działania ratunkowe podczas wypadków komunikacyjnych, zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz zabezpieczanie i patrolowanie miejsc zagrożonych powodzią na terenie tarnobrzeskiego osiedla Sobów.

Zgodnie z rozkazem dowódcy WOT, każdy pododdział ma obowiązek raz na kwartał przeprowadzić zajęcia z tego zakresu w swoich rejonach odpowiedzialności. Poprzez takie działania żołnierze zapoznają się z rozwiązaniami wprowadzonymi przez terenowe służby ratownicze, nabywają praktyczne umiejętności, nawiązują kontakty z władzami samorządowymi i przedstawicielami grup ratowniczych oraz lokalną społecznością.

Terytorialsi z Tarnobrzega ćwiczyli u siebie   Udzielanie pierwszej pomocy rannemu w wypadku samochodowym. Rafał Tracz

Podczas patrolowania ulic został zaaranżowany wypadek komunikacyjny. Patrol zabezpieczył teren zdarzenia i wezwał służby ratunkowe. Po przybyciu zastępu z OSP Wielowieś, terytorialsi wstępnie zostali zapoznani ze sposobem wydostania poszkodowanych z pojazdu i udzielenia im pierwszej pomocy. Po czym już praktycznie musieli zająć się uwolnieniem uwięzionego kierowcy, ucząc się jednocześnie posługiwania specjalistycznym sprzętem udostępnionym przez strażaków. Po wydostaniu rannego, grupa szybkiego reagowania przewiozła go na miejsce zbiórki osób poszkodowanych, gdzie ratownicy udzielali pomocy medycznej.

Drugim punktem ćwiczeń było uruchomienie pompy, rozwinięcie węży i przepompowanie wody z Mokrzyszówki do większego koryta rzeki Trześniówki. Nad tym zadaniem czuwali strażacy z miejscowej remizy OSP Sobów. Obu ćwiczeniom przyglądał się również, przybyły na ćwiczenia dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota.

Głównym zadaniem WOT w okresie pokoju jest m.in. współdziałanie z lokalnymi służbami w sytuacjach kryzysowych oraz wspieranie lokalnej społeczności w różnych sytuacjach o charakterze niemilitarnym. Wspólne ćwiczenia żołnierzy z innymi służbami wymuszają różne interakcje, wymianę doświadczeń, nabywanie nowych umiejętności oraz przygotowują do współdziałania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama