Fasola wrzawska, produkt opatrzony unijnym certyfikatem, jest już dostępna w całym kraju.
Na razie jako pasztet z fasolą wrzawską „Piękny Jaś”. - Nie sądziłem, że kiedyś doczekam takiej chwili. Może to zabrzmi dziwnie, ale z pewnym wzruszeniem patrzę na półki sklepowe. Bardzo się cieszymy, że nasza fasola staje się popularna, że interesują się nią już nie tylko indywidualni odbiorcy czy lokalne restauracje, ale trafia ona do sklepów w całym kraju. Dla nas to historyczna chwila - powiedział Wacław Pyrkosz, prezes Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej „Piękny Jaś” we Wrzawach.
W gminie Gorzyce uprawa fasoli to jedna z głównych gałęzi rolnictwa. Średnio, rocznie produkuje się jej kilkaset ton, z tego 15 ton „Pięknego Jasia”.
Zajmuje się tym siedmiu członków stowarzyszenia posiadających certyfikat oraz dwudziestu, którzy to robią bez unijnego emblematu.
- Fasola wrzawska to już produkt rozpoznawalny. Sięgają po nią w swoich programach kulinarnych gwiazdy telewizyjne, interesują się nią krytycy kulinarni. Fasola była też bohaterką licznych programów, w tym „Pytania na śniadanie” czy „Dzień dobry TVN” - podkreśla Monika Zając z Urzędu Gminy w Gorzycach.
Smak fasoli doceniają również lokalne restauracje. Wrzawskie stowarzyszenie poleca także swoje przetwory: fasolę w zalewie z solą i w pomidorach oraz pasty z dodatkiem suszonych pomidorów i wędzonych śliwek.
- W 2015 r. ustanowiony został rekord Polski w przygotowaniu zupy z fasoli. Ponad
Fasola jest również znakomitym uzupełnieniem diety, szczególnie dla tych osób, które nie mogą spożywać glutenu. To źródło łatwo przyswajalnego białka i wielu minerałów.