Nowy numer 48/2020 Archiwum

Stalowa Wola. Rok Świętego Jana Pawła II

Rok Świętego Jana Pawła II stalowowolski dekanat uczci między innymi wystawą pt. „Moje spotkanie z Janem Pawłem II”.

Zorganizuje ją Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, parafia Opatrzności Bożej oraz działająca w niej Telewizja „Providentia”.

Wystawa otwarta będzie już kwietniu, w kościele Opatrzności Bożej tuż przed kolejną rocznicą śmierci św. Jana Pawła II. Potem wędrować będzie między parafiami, szkołami i instytucjami. Jako stałą ekspozycję będzie można ją oglądać w Muzeum JP II od października tego roku.

- Wystawa składać się będzie z kilkunastu dużych plansz, na których będą zdjęcia wraz z krótkim podpisem oraz kodem QR, którego zeskanowanie pozwoli odsłuchać na telefonie lub tablecie wspomnienie o Janie Pawle II związane z konkretnym zdjęciem. Będzie także zapis w języku migowym. Swoje wspomnienie obiecał nam również nagrać ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz - poinformował ks. Stanisław Gurba, dyrektor Muzeum JP II w Stalowej Woli.

Sama wystawa skupi się przede wszystkim na bezpośrednich spotkaniach ludzi z papieżem oraz na dziedzictwie jakie Jan Paweł II pozostawił po sobie w sandomierskiej diecezji, w tym zwłaszcza na działalności szkół noszących jego imię i promujących jego nauczanie. Na pewno nie zabraknie też zdjęć z pielgrzymki papieża do Sandomierza w 1999 roku.

Ks. Stanisław Gurba po raz pierwszy zetknął się z Janem Pawłem w 2000 roku. Był z wizytą w Watykanie razem z grupą kleryków.

Stalowa Wola. Rok Świętego Jana Pawła II

- Była to dla mnie pierwsza podróż do Rzymu, pierwsza audiencja i pierwsze zdjęcie z papieżem. Najbardziej utkwiła mi w pamięci scenka, kiedy Jan Paweł II po wejściu do sali, gdzie czekali na niego seminarzyści, wyjął laskę i im pogroził. Miał oczywiście na uwadze, byśmy się pilnowali w kapłańskim życiu - przypomniał ks. Stanisław.

Lilianna Bogumiła Chmiel, niesłysząca z Sandomierza, już przesłała na wystawę list, który otrzymała z Watykanu 3 lipca 1989 roku i który w nienaruszonym stanie przetrwał powódź, która nawiedziła Sandomierz latem 2010 r.

Organizatorzy wystawy proszą o zdjęcia i osobiste wspomnienia związane Janem Pawłem II (kontakt: ks. Stanisław Gurba, parafia Opatrzności Bożej w Stalowej Woli).

 

Więcej w sandomierskim wydaniu „Gościa Niedzielnego” (na 23 lutego 2020 r.)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama