Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Radioterapia już działa

Z końcem stycznia Zakład Radioterapii Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej przyjął pierwszych pacjentów.

Był to moment oczekiwany przez chorych na nowotwory, którzy dzięki powstaniu zakładu nie muszą korzystać z leczenia w innych odległych ośrodkach leczniczych.

- Pracują oba akceleratory. Przyjęliśmy pierwszą grupę dziesięciu pacjentów, którzy poddawani są dość krótkiej, pięciodniowej terapii. Wprawdzie nie było jeszcze oficjalnego otwarcia, niemniej zakład pracuje normalnie. Uzyskaliśmy zgodę Głównego Inspektora Sanitarnego więc nie czekając na uroczyste oddanie, postanowiliśmy udostępnić chorym możliwość leczenia - mówi Wiktor Stasiak, dyrektor tarnobrzeskiego szpitala.

Zakład Radioterapii, jak podkreśla W. Stasiak, posiada aparaty „VitalBeam” firmy Varian Medical System, należące do jednych z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Polsce.

- Dysponujemy również odpowiednią kadrą, wymaganą przez Polską Agencję Atomistyki, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia, z którym mamy zakontraktowane świadczenia dla leczenie. Wszystkie niezbędne warunki, zarówno techniczne, kadrowe, jak i organizacyjne dla rozpoczęcia działalności spełniliśmy - dodaje dyrektor szpitala.

Budowa ośrodka radioterapii w Tarnobrzegu wynikała z mapy potrzeb zdrowotnych przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia, z której wynikało, iż w rejonie tarnobrzesko-sandomiersko-stalowowolskim istniała tzw. biała plama. Najbliższe ośrodki świadczące leczenie radioterapią znajdowały się w dość odległych lokalizacjach, jak Lublin, Rzeszów czy Kielce. Decyzja o powstaniu ośrodka musiała zyskać akceptację wojewody oraz samorządu województwa podkarpackiego, który projekt pn. „Poprawa dostępności do leczenia onkologicznego mieszkańców województwa podkarpackiego. Rozwój Centrum Onkologicznego Wojewódzkiego Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu” wpisał do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Województwa Podkarpackiego. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków budżetu województwa, budżetu państwa i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego całkowita wartość wyniosła 50 milionów złotych brutto.

Tarnobrzeski Ośrodek Radioterapii jest jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Budynek o powierzchni użytkowej nieco ponad 1267 metrów kwadratowych mieści część diagnostyczno-przychodnianą oraz terapeutyczną, w której znajdą się dwa bunkry naświetleń.

Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej realizuje ponadto od kilku lat chemioterapię. W planach jest zaś uruchomienie kolejnych form terapii.

- W najbliższych kilku, kilkunastu miesiącach kontynuować rozwój w zakresie leczenia onkologicznego. Mam nadzieję, że uda się pozyskać kadrę oraz sprzęt, na szczęście nie będzie to aż tak kosztowne przedsięwzięcie, jego koszt to kilka milionów złotych, i będziemy mogli uruchomić leczenie w systemie brachyterapii - zdradza najbliższe plany szpitala Wiktor Stasiak. - Liczymy, że uda się pozyskać pieniądze z poziomu wojewódzkiego czy też Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, pozostającego w gestii ministra zdrowia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy