Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bizantyńskie śpiewy u dominikanów

Akatystem ku czci Bogurodzicy śpiewacy oraz publiczność, która zapełniła kościół ojców dominikanów, uczcili Matkę Chrystusa.

Podobnie jak poprzednie koncerty odbywające się w ramach cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”, również dzisiejszy był ściśle związany z rokiem liturgicznym. Tym razem Akatystem ku czci Bogurodzicy zostało uczczone jutrzejsze święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w polskiej tradycji jako Matki Bożej Gromnicznej.

Publiczność miała okazję wysłuchać kompozycji utrzymanej w duchu muzyki bizantyńskiej, Akatyst jest bowiem uroczystym hymnem ku czci Maryi, popularnym w maryjnych nabożeństwach Kościoła prawosławnego. Wykonali ją Marcin Abijski, prawosławny kantor bizantyński, oraz Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.

- Słowo „akathistos” oznacza po grecku nabożeństwo, składające się z pieśni pochwalnych ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych, śpiewane przez chór liturgiczny na stojąco. W tej postawie wyraża się gotowość do zaświadczenia o cnotach Matki Bożej i chęć oddania czci Jej osobie. Akatyst to uroczysty, bogaty i pełen poezji hymn, opiewający cnoty i zasługi Matki Bożej. Treść utworu mówi o relacji Maryi do tajemnicy Słowa Wcielonego, czyli Jezusa Chrystusa. Pierwsza część hymnu dotyczy tajemnic narodzenia Chrystusa widzianych z perspektywy Maryi, druga zaś traktuje o nadprzyrodzonych skutkach przyjścia Zbawiciela na ziemię i podkreślenie roli, jaką w nich odegrała Boża Rodzicielka - wyjaśniał o. Grzegorz Doniec OP, pomysłodawca i kierownik artystyczny cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”. - Akatystów jest wiele, powstały w różnych tradycjach chrześcijańskich. W hymnografii maryjnej mamy ich całe bogactwo. My dzisiaj wysłuchamy greckiego, zatem przeniesiemy się do Grecji i tradycji Kościoła prawosławnego, przez wieki nazywanego bizantyńskim.

Bizantyńskie śpiewy u dominikanów   Śpiewacy przenieśli publiczność w świat tradycji Kościoła bizantyńskiego. Marta Woynarowska /Foto Gość

Akatyst, który został wyśpiewany w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, powstał współcześnie. Kompozytorem muzyki do tekstu, napisanego w języku polskim przez ks. Józefa Romana Maja, jest Marcin Abijski, kantor bizantyński, doktor nauk teologicznych. Z wyróżnieniem ukończył studia na wydziale Muzyki Bizantyńskiej Ateńskiego Konserwatorium Narodowego oraz na wydziale Teologii Społecznej Narodowego Uniwersytetu Ateńskiego, ponadto jest absolwentem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Muzykę bizantyńską zgłębiał pod okiem Georgiosa Chatzichronoglou - Archonta Hymnodosa Wielkiego Kościoła (Patriarchatu Konstantynopola) oraz ateńskiego protopsalty Konstantinosa Papachristodoulou. Prowadzi liczne warsztaty i wykłady w Polsce i za granicą, m.in. na św. Górze Athos, gdzie uczy śpiewu bizantyńskiego hagioryckich mnichów.

Powstała w 1996 roku Schola Cantorum Minorum Chosoviensis specjalizuje się w śpiewie chorału gregoriańskiego. Jej kierownikiem muzycznym jest Sławomir Witkowski, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

Koncert odbył się dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu: Prezydenta Tarnobrzega, Zakładów Chemicznych „Siarkopol” sp. z o.o. i Tarnobrzeskiego Domu Kultury. O. Grzegorz Doniec serdeczne podziękowania złożył również księżom proboszczom parafii pw. św. Barbary oraz Miłosierdzia Bożego za udzielenie gościny śpiewakom z chorzowskiego zespołu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy