Nowy numer 43/2020 Archiwum

Stalowa Wola. Świadek Jezusa

15 lat działa już gazetka "Na Szlaku" przy parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Stalowej Woli - Rozwadowie (klasztor braci mniejszych kapucynów).

Pomysłodawcą jej powstania był ówczesny gwardian i proboszcz br. Roman Łukaszewski.

- W grudniu 2014 zebrała się cała redakcja, by zaplanować pierwszy numer oraz wymyślić tytuł pisma. Wybraliśmy „Na Szlaku”, ponieważ pod takim właśnie tytułem w latach 90. ubiegłego wieku bracia junioryści wydawali już pisemko w naszej parafii. Chcieliśmy kontynuować ich pracę. Na początku miałam wiele obaw czy sobie poradzę, tym bardzie iż powierzono mi także funkcję naczelnej. Na szczęście wszystkie decyzje podejmujemy kolektywnie - przypomniała Grażyna Lewandowska, redaktor naczelny „Na Szlaku”.

Pierwszy numer gazety ukazał się tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2004 roku. Liczył 16 stron i był czarno - biały. Od kwietnia 2006 roku pismo, które jest miesięcznikiem, wydawane jest już w kolorowej szacie.

- Od 2007 roku redaktorem technicznym jest Artur Burak, który wniósł do gazety wiele pomysłów. Wraz z nim redakcję powiększyła też jego żona Barbara, która zajmuje się korektą. Dział dla dzieci prowadzi zaś Maria Michalska. Brat Roman sprawował nad nami duchową opiekę do 2010 roku. Potem jego obowiązki przejmowali kolejno br. Jerzy Szeliga, który zainicjował w gazecie cieszący się dużą popularnością cykl artykułów o pracy misjonarzy w Afryce, br. Marek Haśko, a obecnie opiekuje się nami br. Robert Kozłowski - dodała pani Grażyna.

Proboszcz i gwardian br. Dariusz Lachowicz bardzo sobie ceni obecność gazetki w parafii.

- „Na Szlaku” to wiele ciekawych informacji, artykułów teologicznych i historycznych oraz zdjęć pokazujących życie zakonnych braci, klasztoru oraz parafii. Pismo chętnie czytają też sami bracia, którzy wręcz wyrywają je sobie z ręki. Osobiście także podczytuję artykuły, które mnie interesują. Nie mam niestety tyle czasu, by przeczytać gazetkę od deski do deski. Chociaż wiele razy się do tego przymierzałem - wyznał proboszcz.

Przez dwa lata opiekunem „Na Szlaku” był br. Marek Haśko, obecnie we Włoszech, który przyjechał na jej 15. urodziny.

- Gazetka dostarcza informacje ważne dla ludzi, którzy pragną żyć wiarą i poszukują czasami odpowiedzi na trudne życiowe pytania związane kryzysem wiary czy sytuacją współczesnego Kościoła. Tworzenie takiego pisma nie jest łatwe; wymaga bowiem czasu i poświęcenia, ale przynosi za to owoce dla parafii i  wiernych - dodał br. Marek.

„Na Szlaku” liczy 20 strony, chociaż zdarzały się wydania liczące nawet 40, i rozchodzi się w nakładzie 300 egzemplarzy. W jubileuszowym numerze są oczywiście wspomnienia sprzed 15 lat, artykuł o domu zakonnym kapucynów w Wołczynie autorstwa Grażyny Lewandowskiej czy tekst br. Roberta Rabki o obecności kapucynów na Ukrainie.

Dziś w klasztorze br. Dariusz Lachowicz przewodniczył Eucharystii, podczas której modlono się za redaktorów „Na Szlaku”, obecnych i byłych, oraz wszystkich jej współpracowników i sympatyków.

- Nasza gazetka od 15 lat przekazuje Dobrą Nowinę i słowo Boże. Jezus potrzebuje naszych rąk, umysłów i ust, byśmy byli jego świadkami. Miesięcznik „Na Szlaku” zawsze próbował takim świadkiem być. Zachęcam więc wszystkich do czytania nie tylko naszej gazetki, ale też innych katolickich pism, by w ten sposób pogłębiać swoją wiarę - zauważył br. Robert Rabka w słowie Bożym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama