Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rozbudowa wału na Sanie

Ruszyły prace przy rozbudowie lewego wału na Sanie w gminie Gorzyce.

„San III – rozbudowa lewego wału rzeki San w km 0+000 - 4+445, gm. Gorzyce woj. podkarpackie” - zadanie o takiej nazwie od minionego wtorku, 20 stycznia, realizowane jest we Wrzawach.

Prace potrwają rok.

 „San III” to roboty budowlane o wartości ponad 25 mln zł, które wykona firma Transpol Lider z Łojewa. Prace polegać będą na podwyższeniu, poszerzeniu i wykonaniu przesłony przeciwfiltracyjnej lewostronnego obwałowania przeciwpowodziowego Sanu na długości ponad czterech i pół kilometrów.

W symbolicznym wbiciu pierwszych łopat we Wrzawach uczestniczyli przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie reprezentowanego przez prezesa Przemysława Dacę oraz dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Rzeszowie, Małgorzata Wajda, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, europoseł Bogdan Rzońca, poseł Jerzy Paul, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, wicestarosta Jacek Rożek, zastępca wójta gminy Gorzycę Lucyna Matyka oraz przedstawiciele samorządów i firmy wykonującej prace przy rozbudowie wału na Sanie.

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, to przedsięwzięcie jest już kolejnym - trzecim projektem zrealizowanym przez nie na terenie województwa podkarpackiego i finansowanym przez budżet państwa, Bank Światowy i Bank Rozwoju Rady Europy w ramach projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. 

W czerwcu 2018 roku zakończono zadanie „Wisła etap 1”, w ramach którego rozbudowano ok. 10 km odcinek prawego wału Wisły na odcinku od Tarnobrzega do granicy z województwem świętokrzyskim. Z kolei w marcu ubiegłego roku rozpoczęto roboty budowlane w ramach zadania „Wisła etap 2” polegającego na rozbudowie odcinków obwałowań Wisły, Sanu i Łęgu na długości nieco ponad 16 km.

Efektem realizacji tych trzech powiązanych ze sobą technicznie zadań będzie zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej powiatu tarnobrzeskiego i stalowowolskiego na obszarze ok. 17 tys. ha, na którym mieszka około 28 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama