Cenne rękopisy i inkunabuły odzyskały dawny blask, a najciekawsze archiwalia dzięki digitalizacji dostępne są dla wszystkich.
Sandomierska Biblioteka Diecezjalna to jeden największych księgozbiorów kościelnych w Polsce. Przez blisko dwieście lat ta książnica nie tylko zgromadziła, ale także uratowała wiele bezcennych rękopisów, inkunabułów, starodruków i książek. Dziś najcenniejsze księgi są odnawiane i konserwowane, a dawne archiwalia udostępniane są badaczom i naukowcom w formie elektronicznej, czyli w zdigitalizownych plikach. Dzięki temu sięgnięcie po starodruki czy cenne dokumenty jest dużo łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.
W 2019 r. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Ochrona Zabytków”, udało nam się przeprowadzić konserwację 11 inkunabułów i 50 rękopisów z okresu od XV do XVII wieku. Rękopisy to unikatowe zabytki, które jak sama nazwa wskazuje istnieją jako jedyna i niepowtarzalna kopia danego dzieła. Są one prawdziwymi skarbami nie tylko naszej biblioteki, ale i dziedzictwa kulturowego. Z naszych zbiorów wyselekcjonowaliśmy księgi, które zostały poddane konserwacji zachowawczej, odgrzybieniu, dezynsekcji i dezynfekcji. Są to zabiegi konieczne, aby księga mogła być bezpiecznie przechowywana i nie uległa dewastacji poprzez czynniki biologiczne. Ponadto konserwacji zostały poddane oprawy tych ksiąg, czyli nawilżono skórę, w którą tomy są oprawione, odnowiono elementy klamer i dekoracji oraz uzupełniono ubytki papieru. Dzięki tym zabiegom woluminy zostały zabezpieczone na kolejne dziesiątki lat – poinformował ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Zabezpieczono także 11 najstarszych książek (inkunabułów) wydanych między wynalezieniem druku a rokiem 1500. – Są to jedne z pierwszych drukowanych książek. Niektóre z nich zachowały się do naszych czasów jako jedyne egzemplarze. Mają one dużą wartość historyczną, ale także badawczą. Na ich podstawie możemy poznawać rozwój druku i jego techniki. Warto dodać, że wiele z tych pozycji jest odpowiednio oznakowana, dzięki czemu możemy ustalić, czyją były własnością, co niekiedy stanowi cenną informację dla badaczy – dodał ks. P. Tylec. Rękopisy i inkunabuły poddane konserwacji trafiły do Biblioteki Diecezjalnej w XIX wieku w wyniku kasat zakonów i klasztorów dokonanych przez carską Rosję. – Są to najczęściej dzieła teologiczne, ascetyczne, modlitewniki lub księgi związane z życiem zakonnym. Aby konkretny pomnik sztuki piśmiennej mógł być zakwalifikowany do realizowanego przez nas projektu, musi być wpisany na listę obiektów zabytkowych oraz posiadać kwalifikacje pod względem unikatowości merytorycznej i wartości estetycznej. Można powiedzieć, że przywracamy blask najcenniejszym perłom naszego diecezjalnego księgozbioru. Dzięki przeprowadzonym pracom pozycje te mogą być w przyszłości dokładnie opracowane, opisane i zdigitalizowane, co przed konserwacją byłoby niemożliwe – dodał dyrektor biblioteki.
Odnowione rękopisy. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Kolejnym projektem zrealizowanym w ubiegłym roku było unowocześnienie biblioteki cyfrowej i udostępnienie zasobów archiwalnych. – Nasza książnica od lat udostępnia swoje zbiory w ramach biblioteki cyfrowej. Jednak zmieniająca się technika wymaga nieustannego unowocześniania sprzętu i technologii. Zmiany wymagało oprogramowanie i opracowanie szaty graficznej naszej biblioteki cyfrowej. Dzięki uzyskanym środkom udało się zakupić serwer, unowocześnić stronę i usprawnić jej działanie. Obecnie w tej elektronicznej bibliotece jest ponad 2 tys. obiektów cyfrowych, które wyświetlają się w różnych plikach dostosowanych do programu odbiorcy. Naszą stronę przystosowaliśmy także do korzystania przez osoby słabo widzące – wyjaśnia ks. P. Tylec. Oprócz przekształcenia i aktualizacji biblioteki cyfrowej program zakładał udostępnienie jednostek archiwalnych, jakie znajdują się w bibliotece, a przy tym niezbędne zabiegi konserwatorskie – W ramach projektu udostępniono akta kościoła kolegiackiego i parafii katedralnej w Sandomierzu z okresu od XII do XX wieku, w tym między innymi przywileje kolegiaty sandomierskiej, inwentarze, wypisy z różnych dokumentów, opisy kościoła kolegiackiego, wypisy inwentarza katedry sandomierskiej, personalia kolegium mansjonarzy, kanoników, kaznodziejów czy psałterzystów. Bardzo ciekawymi zdigitalizowanymi dokumentami są kopie bractw istniejących przy kolegiacie oraz księgi ochrzczonych w latach 1653 – 1718. Te dokumenty cieszą się dużym zainteresowaniem, co obserwujemy po ilości osób odwiedzających naszą bibliotekę cyfrową i przeglądających umieszczone tam dokumenty – podkreśla ks. P. Tylec. Obecnie biblioteka działa w najnowszej wersji oprogramowania dLibra. Zadanie dofinansowane zostało przez MKiDN w ramach projektu „Kultura cyfrowa”.
Usystematyzowane archiwum. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość
W 2019 r. podjęto również realizację zadania publicznego w Archiwum Diecezji Sandomierskiej, które ściśle współpracuję ze wspomnianą powyżej biblioteką. Polegało ono na opracowaniu zasobu archiwalnego i przygotowaniu inwentarza w postaci elektronicznej zespołu akt Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu [Konsystorza Biskupiego w Sandomierzu] [XVIII] XIX -XXI w. Projekt został dofinansowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w ramach zadania „Wspieranie działań archiwalnych