Nowy numer 43/2020 Archiwum

Samodzielność drogą do sukcesu

Pod taką nazwą Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje program wspierania samodzielności osób niepełnosprawnych.

Realizacja projektu współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie trwała 3 lata i obejmie 21 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

- Projekt ten ma na celu zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych, w ramach posiadanych przez nich realnych możliwości oraz wyposażenia w takie umiejętności, aby zdobyli maksymalną niezależność życiową w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, byli zaradni w życiu codziennym adekwatnie do własnego, indywidualnego poziomu sprawności i umiejętności, mogli uczestniczyć w różnych formach życia społecznego na równi z innymi członkami danej zbiorowości, znając i przestrzegając. Chcemy pomóc tym osobom aby doskonalili kompetencje społeczne, pozwalające zbudować pozytywny obraz samego siebie i pokonać lęk przed otoczeniem, rozwijali kreatywność oraz uzdolnienia i zainteresowania, kształtowali poczucie odpowiedzialności za samodzielne dokonywanie wyborów i podejmowane decyzje – poinformowała Karolina Łętowska.

Samodzielność drogą do sukcesu  

Podczas realizacji projektu osoby niepełnosprawne będą objęte indywidualną terapią psychologiczną, logopedyczną. Przejdą trening umiejętności społecznych, który jest niezbędny do funkcjonowania w bardziej samodzielnym życiu, będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych takich jak: kulinarne, rękodzieła artystycznego, stolarskie - są to zajęcia podnoszące umiejętności manualne osób niepełnosprawnych. Będą także miały możliwość uczestniczyć w zajęciach zooterapii - które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie osób niepełnosprawnych oraz niosą korzyści dla zdrowia somatycznego oraz w zajęciach z hortiterapii - wspomagające rozwój psychiczny osób niepełnosprawnych.

Samodzielność drogą do sukcesu  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama