Nowy numer 43/2020 Archiwum

O historii tarnobrzeskiej turystyki

"Z dziejów turystyki w Tarnobrzegu" to temat przewodni 50., jubileuszowego wydania Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych.

Promocja najnowszego numeru odbyła się w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega.

- Ten jubileuszowy numer poświęciliśmy tarnobrzeskiej turystyce. Wybór nie był przypadkowy - powiedział Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, wydawcy periodyku. - Od czasu upadku górnictwa i przemysłu siarkowego w Tarnobrzegu i powstania Jeziora Tarnobrzeskiego wiele się mówi o tym, że to właśnie turystyka może się stać jednym z najważniejszych czynników rozwoju miasta. Warto więc przypomnieć początki turystyki na terenie powiatu tarnobrzeskiego, które sięgają jeszcze czasów zaborów.

Tadeusz Zych, autor większości artykułów, w pierwszych dwóch przybliża początki polityki turystycznej zarówno w powiecie tarnobrzeskim, jak i samym Tarnobrzegu oraz działania zachęcające do uprawiana turystyki przez uczniów w przedwojennym miejscowym gimnazjum. W obu tekstach, przytaczając fragmenty archiwalnych dokumentów, ukazuje nie tylko fakt przywiązywania wielkiej wagi do uprawiania turystyki łączącej w sobie walory poznawcze, edukacyjne i wychowawcze, ale również trudności, z jakimi borykali się ówcześni organizatorzy.

O historii tarnobrzeskiej turystyki   Promocja odbyła się w Zamku Tarnowskich. Katarzyna Opioła

Wielkimi propagatorami turystyki związanymi z Tarnobrzegiem byli m.in. Michał Marczak, Kazimierz Bochniewicz, Michał Sworzeń, Józef Zawirowski czy Mieczysław Winiarski, o czym można dowiedzieć się z zamieszczonych biogramów każdego z nich.

Turystyczny temat dopełniają artykułu przybliżające działalność TKKF Siarka Tarnobrzeg w latach 1959-2019, PTTK Tarnobrzeg w latach 1965-2005 oraz Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Tarnobrzegu.

Z uwagi na fakt, że rok 2019 w Tarnobrzegu ogłoszony był Rokiem Wojciecha Wiącka w jubileuszowym numerze opublikowano również materiał Anety Majki i Witolda Majki - „Wizerunek prasowy chłopskiego działacza Wojciecha Wiącka”.

O historii tarnobrzeskiej turystyki   Najnowszy numer jest 50. w dorobku TTH. Katarzyna Opioła

Pierwszy numer Tarnobrzeskich Zeszytów Historyczny, 32-stronicowa „broszurka”, ukazał się dokładnie we wrześniu 1991 r. i spowodował niemałą konsternację wśród mieszkańców miasta. Otóż, poświęcony został tarnobrzeskim Żydom, a nie historii miasta, jak się spodziewano. Drugi dotyczący AK Okręg Tarnobrzeg wydany został w grudniu tegoż samego roku. I tak w każdym następnym roku do rąk czytelników trafiały kolejne, które zgodnie z założeniem wydawców poświęcone były konkretnej postaci, wydarzeniu, rocznicy, zagadnieniu czy miejscu związanym z Tarnobrzegiem. „Swój numer” mają m.in. Jan Słomka, Alfred Freyer, Hieronim Dekutowski, pomnik Bartosza Głowackiego, tarnobrzeskie cmentarze i kościoły, sport, oświata i kultura.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama