Nowy numer 20/2024 Archiwum

Oddajemy głos na Muzeum Siarkowe

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego walczy o tytuł najlepszej atrakcji turystycznej w kraju.

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, prezentujący ekspozycje poświęcone tradycjom górnictwa i przemysłu siarkowego zostało zgłoszone do konkursu 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce, zorganizowanego przez 1 Program Polskiego Radia. Tarnobrzeska placówka została zakwalifikowana do grupy „natura” na turystycznej liście przebojów.

- Zgłoszenie naszego muzeum może wynikać z faktu, iż jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Niejednokrotnie zdarzyło się, iż turyści widząc niepozorny budynek, mają obiekcje, czy warto w ogóle wchodzić. Kiedy jednak zdecydują się przekroczyć próg, to po zwiedzeniu nie kryją zachwytu, zdziwienia i uznania. Przyznają, że nie spodziewali się tak interesujących i unikalnych ekspozycji - mówi dr Adama Wójcik, kustosz Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. - Przypuszczam, że ktoś zafascynowany naszym muzeum zgłosił je jako osobliwość turystyczną do radiowego konkursu. Przyznaję, że sprawiło mi to dużą satysfakcję i radość, że znalazło się na liście jednych z ciekawszych muzeów polskich. Nie przypuszczam żebyśmy zdobyli jedną z czołowych lokat, ale już sam fakt bycia na wspomnianej liści potencjalnych atrakcji turystycznych Polski jest satysfakcjonujący.

Oddajemy głos na Muzeum Siarkowe   W muzeum można poznać także dawne zwyczaje górnicze. Marta Woynarowska /Foto Gość

Swój głos można oddać na stronie TURYSTYCZNA LISTA PRZEBOJÓW. Jeżeli ktoś dodatkowo zdecyduje się uzasadnić swój wybór znajdzie się w gronie osób, pośród których zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody ufundowane przez PR. Głosować można do 31 stycznia br.

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego powstało w 2013 roku i mieści w XIX-wiecznym spichlerzu, będącego od 1991 roku główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Pomysł utworzenia muzeum siarkowego wpisywał się w coraz popularniejsze trendy powoływania placówek dokumentujących działalność różnego rodzaju zakładów. Był to także czas rosnącego zainteresowania muzeami przemysłowymi, inżynieryjnymi. MPPS zgromadziło i jednocześnie ocaliło wiele urządzeń, sprzętu, wyposażenia ze zlikwidowanych kopalni siarki w Jeziórku, Machowie, Piasecznie, prezentowanych obecnie na stałej ekspozycji, która przybliża zwiedzającym dzieje górnictwa siarkowego w Polsce od średniowiecza po wiek XX, a zwłaszcza lata 70. będące czasem prosperity przemysłu siarkowego. Muzeum posiada także unikalną i jednocześnie największą kolekcję okazjonalnych kufli wykonywanych specjalnie na doroczne karczmy piwne.

Oddajemy głos na Muzeum Siarkowe   Kolekcja kufli barbórkowych. Marta Woynarowska /Foto Gość

Część eksponatów z racji gabarytów udostępniona jest na zewnątrz, w skansenie przemysłowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy