Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego walczy o tytuł najlepszej atrakcji turystycznej w kraju.
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, prezentujący ekspozycje poświęcone tradycjom górnictwa i przemysłu siarkowego zostało zgłoszone do konkursu 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce, zorganizowanego przez 1 Program Polskiego Radia. Tarnobrzeska placówka została zakwalifikowana do grupy „natura” na turystycznej liście przebojów.
- Zgłoszenie naszego muzeum może wynikać z faktu, iż jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Niejednokrotnie zdarzyło się, iż turyści widząc niepozorny budynek, mają obiekcje, czy warto w ogóle wchodzić. Kiedy jednak zdecydują się przekroczyć próg, to po zwiedzeniu nie kryją zachwytu, zdziwienia i uznania. Przyznają, że nie spodziewali się tak interesujących i unikalnych ekspozycji - mówi dr Adama Wójcik, kustosz Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. - Przypuszczam, że ktoś zafascynowany naszym muzeum zgłosił je jako osobliwość turystyczną do radiowego konkursu. Przyznaję, że sprawiło mi to dużą satysfakcję i radość, że znalazło się na liście jednych z ciekawszych muzeów polskich. Nie przypuszczam żebyśmy zdobyli jedną z czołowych lokat, ale już sam fakt bycia na wspomnianej liści potencjalnych atrakcji turystycznych Polski jest satysfakcjonujący.
Swój głos można oddać na stronie TURYSTYCZNA LISTA PRZEBOJÓW. Jeżeli ktoś dodatkowo zdecyduje się uzasadnić swój wybór znajdzie się w gronie osób, pośród których zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody ufundowane przez PR. Głosować można do 31 stycznia br.
Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego powstało w 2013 roku i mieści w XIX-wiecznym spichlerzu, będącego od 1991 roku główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Pomysł utworzenia muzeum siarkowego wpisywał się w coraz popularniejsze trendy powoływania placówek dokumentujących działalność różnego rodzaju zakładów. Był to także czas rosnącego zainteresowania muzeami przemysłowymi, inżynieryjnymi. MPPS zgromadziło i jednocześnie ocaliło wiele urządzeń, sprzętu, wyposażenia ze zlikwidowanych kopalni siarki w Jeziórku, Machowie, Piasecznie, prezentowanych obecnie na stałej ekspozycji, która przybliża zwiedzającym dzieje górnictwa siarkowego w Polsce od średniowiecza po wiek XX, a zwłaszcza lata 70. będące czasem prosperity przemysłu siarkowego. Muzeum posiada także unikalną i jednocześnie największą kolekcję okazjonalnych kufli wykonywanych specjalnie na doroczne karczmy piwne.
Część eksponatów z racji gabarytów udostępniona jest na zewnątrz, w skansenie przemysłowym.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się