Nowy numer 43/2020 Archiwum

W Nowej Dębie przy ognisku

Nowodębski Orszak Trzech Króli tradycyjnie zapowiada się kolorowo, radośnie i rodzinnie.

Po raz 6. ulicami Nowej Dęby przemaszerują orszaki, które wyruszą z dwóch parafii, by spotkać się na miejskich plantach. W tym roku będą im towarzyszyć słowa zaczerpnięte z popularnej kolędy: „Cuda, cuda ogłaszają”. Jako pierwszy o godz. 13 ruszy orszak z kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, który poprowadzą Trzej Królowie. Kwadrans później z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wyjdzie korowód prowadzący Świętą Rodzinę w towarzystwie pastuszków i aniołów. Obie kolumny spotkają się na plantach przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury, gdzie Trzej Mędrcy złożą dary i ze wszystkimi uczestnikami uroczystości oddadzą hołd Dzieciątku. Po czym organizatorzy zapraszają na wspólne gorące kolędowanie, bo będą gorąca herbata i gorące kiełbaski, pieczone przy ogniskach rozpalonych na plantach. Poczęstunek fundują proboszczowie obu nowodębskich parafii. Jest tylko ogromna prośba do dorosłych - aby przynieśli kije potrzebne do upieczenia kiełbasek. Uczestnicy także, jak w minionych latach, otrzymają królewskie korony oraz śpiewniki, wszak to mają być radosne i rozśpiewane orszaki.

W Nowej Dębie przy ognisku   Z roku na rok w orszakach uczestniczy coraz więcej mieszkańców Nowej Dęby. Marta Woynarowska /Foto Gość

Bezpośrednio po zakończeniu Orszaku Trzech Króli nastąpi podsumowanie rodzinnego konkursu na szopkę bożonarodzeniową. Autorzy otrzymają dyplomy i upominki ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury.

W organizację uroczystości włączyły się szkoły, przedszkola i nowodębskie instytucje: Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury, parafie pw. Matki Bożej Królowej Polski i Podwyższenia Krzyża Świętego, Komisariat Policji i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

W Tarnobrzegu tradycyjnie orszaki będą miały gwiaździsty charakter i wyruszą z 5 parafii: pw. św. Barbary, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Miłosierdzia Bożego, Chrystusa Króla i ojców dominikanów, by około południa spotkać się na wspólnym kolędowaniu na pl. B. Głowackiego. Orszakom będzie towarzyszyć, podobnie jak w latach poprzednich, akcja charytatywna, zorganizowana przez Stowarzyszenie "Dolina Smaku", podczas której będą sprzedawane szczodraki. Dochód w tym roku zostanie przekazany na wsparcie dwóch rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Organizatorami VIII Orszaku Trzech Króli w Tarnobrzegu są Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie i Szkoły Katolickie im. św. Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama