Nowy numer 48/2020 Archiwum

Finał irlandzkich staży

Wraz z końcem roku Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu zakończył i podsumował dwuletni projekt uczniowskich staży zagranicznych.

Uczniowie tarnobrzeskiego „górnika” dwukrotnie wyjeżdżali do Irlandii, aby w ramach projektu „Praktyki bez granic najlepszą inwestycją w przyszłość” odbyć staż w firmach związanych z ich zawodem.

Pierwsza 21-osobowa grupa młodzieży odbyła staże w kwietniu tego roku w miejscowości Mallow, położonej w południowo-zachodniej części Irlandii. Druga, tak samo liczna grupa uczniów, odbyła staż w październiku w mieście Galway leżącym na zachodnim brzegu Zielonej Wyspy.

Na listę stażystów mógł zostać wpisany wyłącznie uczeń mający najlepsze wyniki w nauce, dobrze posługujący się językiem angielskim, aktywnie uczestniczący w akcjach charytatywnych oraz w życiu społecznym szkoły, miasta czy regionu. Po zakwalifikowaniu się na staż, uczestnicy przez kilka miesięcy odbywali liczne spotkania i szkolenia przygotowujące do realizacji stażu w Irlandii. Były to m.in. dodatkowe zajęcia z języka angielskiego.

Uczniowie odbyli również szkolenia pedagogiczne i kulturowe prowadzone przez pedagoga, wychowawców i wybranych nauczycieli. Nie obyło się również bez wielu spotkań organizacyjnych i informacyjnych, na których zapoznano przyszłych stażystów z założeniami projektu i planem realizacji stażu.

Zarówno w przypadku grupy z Mallow, jak i z Galway, dziewczęta i chłopcy z tarnobrzeskiego „górnika” mieszkali u irlandzkich rodzin, a wieczory i czas wolny spędzali na wspólnych rozmowach z przyjmującymi ich gospodarzami. Jeśli nawet nie zawsze angielskie słownictwo wystarczało uczniom do prowadzenia płynnego dialogu, zawsze udawało się jednak porozumieć i opowiedzieć coś o sobie, rodzinie czy mieście.

Każdego dnia stażyści wstawali rano i po śniadaniu wyruszali do pracy, położonej często w odległych miejscach od zakwaterowania. Niektórzy dojeżdżali nawet godzinę, zmieniając przy tym środki transportu, aby wreszcie dotrzeć do celu.

Stażyści przez 7-8 godzin pracowali w firmach o takiej specyfice, która pozwalała uczniom na rozwijanie i nabywanie nowych kompetencji zawodowych, ale również społecznych i interpersonalnych. Praca polegała na wykonywaniu przez młodzież powierzonych im przez pracodawców fachowych zadań, poznawaniu nieznanych metod i narzędzi pracy i na codziennej współpracy z irlandzkimi pracownikami firmy co pozwalało na rozwijanie i doskonalenie biegłości w języku angielskim.

W wolne soboty i niedziele uczniowie odbywali wycieczki organizowane przez opiekunów uczniów. Każda z grup miała zorganizowane po dwie całodzienne wycieczki w najbardziej atrakcyjne miejsca w pobliżu Mallow i Galway.

Uczniowie zobaczyli piękne klify Moheru, niepowtarzalne widoki pionowych wyłaniających się z morza skał, wysokich w najwyższym miejscu na 214 metrów. Odwiedzili również Park Narodowy Connemara, położony na zachodnim wybrzeżu w Hrabstwie Galway. W drodze powrotnej zwiedzili KylemoreAbbey - opactwo z pięknymi zabudowaniami przypominającymi zamek króla Artura.

Kolejna grupa odwiedziła Park Narodowy Killarney z pięknymi strumykami i wodospadami oraz z ogromnymi połaciami wiecznie zielonych łąk. Innym razem odbyli również podróż na klify Mizen Head, podziwiając położone na południowym zachodzie Irlandii urwiste zbocza lądu, w które wdziera się morze.

Niemalże dwuletni projekt zakończył się w grudniu tego roku. Projekt „Praktyki bez granic najlepszą inwestycją w przyszłość” realizowany był z programu Erasmus+, a sfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego1. Jego głównym celem było podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników, nabycie praktycznych umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy, rozwijanie umiejętności językowych, niwelowanie różnic społecznych oraz nawiązanie kontaktów interpersonalnych w celu osobistego rozwoju. Całkowity koszt projektu to ponad 350 tysięcy złotych przeznaczonych na utrzymanie, podróż, zwiedzanie oraz wszystkie zadania organizacyjne ze strony Zespołu Szkół, jak i firmy pośredniczącej Your International Training.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama