Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przysięga w Nisku

W Nisku słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 19 żołnierzy z Podkarpacia.

W niedzielę 22 grudnia w samo południe na pl. Apelowym w 3. Batalionie Inżynieryjnym w Nisku odbyła się piąta w tym roku, a siedemnasta z kolei przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Ochotnicy przysięgali na swój sztandar, który 27 września płk Dariusz Słota otrzymał od prezydenta RP. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 19 żołnierzy z Podkarpacia. Towarzyszyły im rodziny, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańcy ziemi niżańskiej. Przysięgę żołnierzy ochotników poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Józefa w Nisku.

Specjalny list do nowych żołnierzy skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w którym podkreślił, że „dziś składając przysięgę, stajecie się częścią formacji, która strzeże bezpieczeństwa obywateli w Ich Małych Ojczyznach, a także reaguje na zagrożenia niemal natychmiast. Jesteście »zawsze gotowi, zawsze blisko«. To motto najpełniej wyraża zobowiązanie, jakie bierzecie na siebie w momencie składania przysięgi. Nie mam wątpliwości, że w chwili próby podołacie ciążącej na Was odpowiedzialności”.

Była to również wyjątkowa ceremonia, ponieważ w tym dniu trzydziestu siedmiu żołnierzy OT - uczestników kursu podoficerskiego „SONDA” organizowanego po raz pierwszy przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej - z rąk dowódcy brygady otrzymało promocję na pierwszy stopień podoficerski (kaprala).

Przysięga w Nisku   Gratulacje od dowódcy. 3.PBOT

Tuż obok można było zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będące na wyposażeniu Podkarpackiej Brygady, który zaprezentowali żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawiono stoisko promocyjne, gdzie można było porozmawiać o nowo tworzonej formacji, jak też o tym, jak szkolą się terytorialsi w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych.

Przysięga wojskowa była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych w Nisku. Pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek zmagań szkoleniowych. Już w styczniu żołnierze rozpoczną ćwiczenia rotacyjne w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu w wymiarze dwóch dni szkoleniowych. Pełny cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 32. Batalion Lekkiej Piechoty z Niska, a od strony muzycznej oprawę zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Dowódcą uroczystości był ppłk. Tomasz Janusz - dowódca niżańskich terytorialsów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama