Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tarnobrzeg. Konkurs na Józefa

Od jutra Święta Rodzina będzie w komplecie. Do Maryi i Dzieciątka dołączy najładniejszy św. Józef.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu zorganizowało miejski konkurs na postać św. Józefa. Zwycięska praca znajdzie się w okazałej szkolnej szopce.

- Konkurs „I ty możesz zostać świętym Józefem” skierowany został do uczniów klas od VI do VIII szkół podstawowych oraz młodzieży uczącej się w szkołach średnich. Jego celem było przede wszystkim kultywowanie bożonarodzeniowych tradycji związanych z budowaniem szopki, ale również wskazanie na wartości rodzinne i rolę mężczyzny jako ojca i męża w życiu każdej chrześcijańskiej rodziny. Konieczne jest bowiem uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzebę budowania silnej rodziny na fundamentach chrześcijańskich - podkreśla pomysłodawczyni i organizatorka konkursu dr Iwona Hetnar, nauczycielka języka polskiego w KLO.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie postaci cieśli z Nazaretu naturalnych rozmiarów, tak, by wkomponował się w szopkę, w której znalazły się już figury Maryi, Dzieciątka oraz pasterzy.

Zadaniem jury - w składzie: Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, Kamil Kalinka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i miejski radny, oraz Marta Woynarowska, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, było wyłonienie pracy spełniającej wymogi zawarte w regulaminie. Oceniane były wielkość postaci, zastosowany materiał, zgodność z tematyką oraz walory plastyczne i ogólne wrażenie artystyczne.

Ostatecznie komisja przyznała I miejsce pracy, której autorką była Sara Assman, oraz dwa równorzędne drugie miejsca dla Gabrieli Wiącek i Marii Sagan (wszystkie laureatki są uczennicami szkół katolickich).

Wręczenie nagród odbyło się w szkolnej kaplicy, a towarzyszył mu koncert kolęd przygotowany przez uczniów szkoły katolickiej pod kierunkiem nauczycielki Moniki Bieniek.

Tarnobrzeg. Konkurs na Józefa   Koncert kolęd w wykonaniu uczniów. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Budowa szopek jest tradycją wielowiekową, ale od pewnego czasu można zaobserwować odchodzenie od niej. Poprzez ten konkurs chciałam zachęcić dzieci i młodzież do zainteresowania się tym zwyczajem. Stąd pomysł na stworzenie postaci św. Józefa, postaci jakże ważnej, ale i bardzo tajemniczej. Bo cóż my wiemy o opiekunie Jezusa? W Nowym Testamencie jest niewiele informacji na jego temat. Nie wiemy kiedy się urodził, kiedy zmarł. Ostatni raz pojawia się przy okazji odnalezienia Chrystusa nauczającego w świątyni. Najprawdopodobniej nie dożył wesela w Kanie Galilejskiej, gdyż Ewangelista nie wspomina o jego obecności. Na kartach Ewangelii z ust Józefa nie pada ani jedno słowo, jego obecność jest milcząca - mówiła Iwona Hetnar.

Tarnobrzeg. Konkurs na Józefa   Od jutra szopka będzie kompletna. Marta Woynarowska /Foto Gość

Na wartość konkursu zorganizowanego przez KLO zwrócili uwagę Anna Żarów i Kamil Kalinka. Dyrektor biblioteki zauważyła, iż stanowił doskonałą okazję do głębszego zainteresowania się postacią św. Józefa, ale także do ożywienia zarzuconego nieco zwyczaju budowania szopek w domach. Kamil Kalinka dodał zaś, że ów cichy święty jest niezmiennie od wieków najdoskonalszym wzorem męża i ojca.

Nagrody dla zwycięzców ufundowane przez organizatorkę i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wręczył Mirosław Sałek, p.o. Katolickiej Szkoły Podstawowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama