Około 400 żołnierzy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło szkolenie zintegrowane w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.
Szkolenie rozpoczęli żołnierze, którzy w zeszłym roku jako pierwsi złożyli przysięgę wojskową i rozpoczęli terytorialną służbę wojskową w 10 ŚBOT. Po roku szkoleń rotacyjnych, które były przeprowadzane w weekendy, przyszedł czas na podsumowanie i sprawdzian umiejętności.
- Szkolenie zintegrowane w którym wezmą udział żołnierze 101 batalionu lekkiej piechoty jest podsumowaniem i sprawdzianem umiejętności oraz wyszkolenia jakie zdobywali przez ostatni rok. Jest również przepustką do kolejnego etapu służby jakim jest roczne szkolenie specjalisty” – poinformował płk Grzegorz Motak, dowódca 10 ŚBOT.
- W trakcie poligonu nasi Terytorialsi będą doskonalić swoje umiejętności z zakresu zielonej i czarnej taktyki. Również dużo czasu poświecą na doskonalenie praktycznych umiejętności posługiwania się karabinkiem MSBS „GROT” w trakcie strzelań dziennych, jak i nocnych. Rzut granatem, praca z materiałami minersko - zaporowymi, sprawdzanie szczelności masek przeciwgazowych, ale również ewakuacja rannego z pola walki to niektóre z elementów „poligonu”. Ostatniego dnia szkolenie zintegrowane zakończy egzamin praktyczny czyli pętla taktyczna – poinformował st. szer. OT Daniel Woś, rzecznik prasowy brygady.
Na potrzeby wyszkolenia żołnierzy TSW wdrożono innowacyjny trzyletni system szkolenia, który skonstruowany jest w taki sposób, by umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata i podzielony jest na trzy etapy – szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Po każdym z tych szkoleń sprawdzane jest wyszkolenie żołnierzy w trakcie 14-dniowego „poligonu”.
- Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą – dodał st. szer. OT Daniel Woś, rzecznik prasowy.