Brygada podkarpackich terytorialsów zyskała 90 nowych żołnierzy.
W niedzielę w samo południe na Placu Mariackim w Leżajsku odbyła się czwarta w tym roku, a szesnasta z kolei, przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług". Po raz pierwszy na swój sztandar, który 27 września płk Dariusz Słota otrzymał z rąk Prezydenta RP - Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 90 żołnierzy z Podkarpacia. Towarzyszyły im rodziny, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańcy Leżajska i okolic. Przysięgę żołnierzy - ochotników o godz. 11 poprzedziła uroczysta Msza św. w bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku.
"Dziś wy, wypowiadając słowa przysięgi, wstępujecie do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Waszym mottem stają się słowa: Zawsze gotowi, zawsze blisko. Oznacza to, że cały czas stoicie na straży bezpieczeństwa Waszych sąsiadów oraz błyskawicznie reagujecie na każde zagrożenie. To wielka odpowiedzialność, ale jestem pewien, że doskonale wywiążecie się ze złożonego zobowiązania. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to także możliwość rozwoju, zdobywania nowych kompetencji i umiejętności, realizowania swoich pasji" - napisał w liście do przysięgających żołnierzy na Podkarpaciu minister obrony narodowej.
Uroczystości towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperska) będącego na wyposażeniu podkarpackiej brygady, który zaprezentowali żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawiono stoisko promocyjne, gdzie można było porozmawiać o nowo tworzonej formacji, jak też o tym, jak szkolą się terytorialsi w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych.
Przysięga wojskowa była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie. Pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze - ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. "Szesnastka" to dopiero początek zmagań szkoleniowych. Już w następnym miesiącu żołnierze rozpoczną ćwiczenia rotacyjne w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu w wymiarze dwóch dni szkoleniowych. Pełny cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.
Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług". W uroczystościach wzięli również udział strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2035, którzy wystawili kompanię honorową wraz z historycznym sztandarem Związku Strzeleckiego "Strzelec" z 1927 roku i pocztem sztandarowym ze sztandarem Armii Krajowej. Równie pięknie na przysiędze podkarpackich terytorialsów zaprezentował się Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego pod dowództwem rotmistrza kawalerii ochotniczej Pawła Guzego. Oprawę muzyczną uświetniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.