Nowy numer 50/2019 Archiwum

Apetyt na zdrowie

W Tarnobrzegu rozpoczęła się druga edycja Miejskiego Konkursu im. doktor Olgi Blanki Lilien.

W tym roku uczestnicy będą musieli zmierzyć się z hasłem „Mam apetyt na zdrowie”.

Jak zauważyła dr Ewa Wilk, ordynator oddziału pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej, ubiegłoroczny temat dotyczył wyobrażenia dzieci i młodzieży na temat zawodu lekarza, w drugiej edycji organizatorzy konkursu postawili przed uczestnikami nieco trudniejszy, ale i pojemniejszy temat.

- W tym roku chcemy poruszyć kwestię profilaktyki, czyli o tym co robimy, żeby zapobiegać przed zachorowaniami. W tym celu musimy się zdrowo odżywiać i przede wszystkim zwiększyć naszą aktywność fizyczną - podkreśliła dr Ewa Wilk.

Podała także kilka podstawowych zasad zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia.

Zalecała także picie wody i herbat ziołowych, zamiast słodkich napojów, zwłaszcza gazowanych. Zwróciła również uwagę na ograniczenie spożywania słodyczy. Podkreśliła ponadto ogromne znaczenie ruchu na świeżym powietrzu, który w przypadku dzieci powinien wynieść minimum 2 godziny dziennie, dorosłych zaś pół godziny.

I te zagadnienia przedstawione skrótowo przez dr Ewę Wilk powinni uwzględnić w swoich pracach uczestnicy konkursu.

Do udziału w nim w imieniu prezydenta Tarnobrzega oraz jego organizatorów zapraszała dzieci i młodzież, zarówno z przedszkoli, szkół podstawowych, jak i średnich jedna z jego inicjatorek Monika Stojowska.

- Efekty starań ubiegłorocznych uczestników można podziwiać w świetlicy oddziału pediatrycznego, gdzie są prezentowane i gdzie pozostaną stanowiąc część jej wystroju. Założeniem było bowiem, aby prace laureatów trafiły na oddział dziecięcy tarnobrzeskiego szpitala, zdobiąc go i ocieplając atmosferę - wyjaśniała Monika Stojowska, inicjatorka konkursu. - Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja tak, jak poprzednia będzie cieszyła się również dużym zainteresowaniem.

Apetyt na zdrowie   Prace laureatów pierwszej edycji. Marta Woynarowska /Foto Gość

Regulamin konkursu przybliżyła Bożena Wójtowicz-Ślęzak, artystka-malarka, przewodnicząca jury konkursowego.

- Jest to przede wszystkim konkurs plastyczny, który w tym roku postanowiliśmy poszerzyć o formę dziennikarską, będącą pracą literacką. W przypadku form plastycznych, muszą być one wykonane w formacie A4 w przypadku dzieci przedszkolnych, zaś A3 dla pozostałych grup wiekowych. Dozwolone są wszystkie techniki płaskie. Chcielibyśmy, aby temat „Mam apetyt na zdrowie” skłonił je do szerokiego objęcia tematu i opowiedzenia go w plastycznej ekspresji. Sądzę, że poprzez sztukę, można często lepiej dotrzeć z pewnymi przesłaniami, ideami - mówiła Bożena Wójtowicz-Ślęzak.

Szczegóły dotyczące regulaminu konkursu można znaleźć na stronach Biblioteki Pedagogicznej, urzędu miasta, szpitala tarnobrzeskiego. Prace należy składać w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu do 10 lutego.

Patronat honorowy nad konkursem objęli marszałek województwa podkarpackiego oraz prezydent Tarnobrzega.

Organizatorami są Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej, Biblioteka Pedagogiczna oraz firma W.P.C. Pilot.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama