Nowy numer 3/2021 Archiwum

List od Boga

Ks. dr Paweł Lasek, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, radzi, jak ze zrozumieniem czytać Pismo Święte.

Andrzej Capiga: W naszej diecezji przeżywamy Tydzień Biblijny pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Jak to hasło odczytywać?

Ks. dr Paweł Lasek: W ten sposób nawiązujemy do prawdziwego autora Pisma Świętego, Boga, który przez Ducha Świętego natchnął ludzkich autorów. Dlatego Biblii nie czytamy jak każdej innej książki napisanej przez człowieka, lecz jako słowo Boże. Pismo Święte, jak niektórzy to ujmują, to swoisty list od Boga. Bardzo ładnie ujął to św. Piotr, który porównał je do lampy świecącej w ciemnym miejscu.

Jak w takim razie zachęcić ludzi do czytania Biblii, do pogłębiania wiary?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że istnieje nie tylko to, co postrzegamy swoimi zmysłami, ale też świat niewidzialny, również ten, który jest po śmierci. Według św. Piotra lampa, którą jest Pismo Święte, potrzebna jest nam, aby dokądś dojść w ciemności, w której żyjemy. A dokąd mamy dojść? Do wiecznego życia. Dużą rolę w przypominaniu o tym wiernym odgrywają oczywiście kapłani, ale największą – rodzice. Ich przykład jest decydujący.

Jeżeli już weźmiemy do ręki Pismo Święte, to jak je czytać: od początku do końca czy raczej wybierać teksty pasujące na przykład do danego dnia?

Tak i tak jest dobrze. Można też losowo wybrać jakiś fragment lub poprosić Ducha Świętego o pomoc. Czytanie Pisma Świętego nie jest jednak łatwe, gdyż opowiada ono pewną historię jako całość. Więc jeżeli czytamy tylko fragmenty, to ta historia nie układa się nam w całość. Wtedy często się zniechęcamy. Dlatego przed przystąpieniem do czytania Pisma Świętego dobrze jest dowiedzieć się z innych publikacji, o czym ono jest.

To nie jedyna trudność w czytaniu Pisma Świętego...

Oczywiście. Rzecz w tym, że natchnieni przez Ducha Świętego autorzy Biblii opisywali świat swoimi oczami, posługując się obrazami ze swojej epoki i swoją mentalnością. Stąd wiele rzeczy jest dla nas dziwnych i niezrozumiałych. Dlatego, by jeszcze lepiej poznać Pismo Święte, dobrze jest „wejść” w tamo myślenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama