Nowy numer 50/2019 Archiwum

Czterdziesta druga drama

Wielkimi krokami już po raz czterdziesty drugi zbliża się w Tarnobrzegu teatralne święto.

Dokładnie w górnicze święto rozpocznie się XLII Barbórkowa Drama Teatralna. Wydarzenie kulturalne, na które oczekuje liczne grono miłośników Melpomeny.

- W tym roku dramę inaugurujemy spektaklem o najsłynniejszej chyba hollywoodzkiej parze, która na dobre przeszła do historii kina światowego, czyli rzecz o Elizabeth Taylor i Richardzie Burtonie. Trudne relacje między wielkimi aktorami postara się pokazać w swej sztuce Jakub Przebindowski, który wcieli się także w postać psychologa Tony’ego Slowersa. Obok niego zobaczymy Małgorzatę Foremniak, Pawła Deląga oraz Martynę Kliszewską. Spektakl wyprodukowany dla warszawskiego teatru IMKA - informuje Małgorzata Grdeń z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, gospodarza Barbórkowej Dramy Teatralnej.

Czterdziesta druga drama   Scena ze sztuki "Być jak Elizabeth Taylor". Archiwum TDK

Na prawdziwą gratkę i popis teatralnego mistrzostwa liczą zapewne widzowie wybierający się na spektakl „Nasze żony” z udziałem wirtuozów sceny - Wojciecha Pszoniaka, Jerzego Radziwiłowicza oraz Wojciecha Malajkata. Sztuka Erica Assousa, francuskiego dramaturga, scenarzysty i reżysera, wielce popularnego w swym kraju, opowiada nie tyle o żonach bohaterów, co o trudnych relacjach małżeńskich, ciągłych kompromisach, rezygnacjach z czegoś, budzących frustracje i rozczarowania.

- Mimo, iż jest to komediodramat, to chyba w spektaklu wyreżyserowanym przez Wojciecha Pszoniaka przeważa nuta dramatu - zauważa Małgorzata Grdeń, koordynująca całość dramy.

„Nasze żony” będzie można obejrzeć w czwartek 5 grudnia.

W poniedziałek natomiast 9 grudnia na widzów czeka ogromna dawka humoru i dobrej zabawy na „Berku, czyli upiorze w moherze 2” w reżyserii Ewy Kasprzyk, która wystąpi także w jednej z głównych ról, jako Anna. Aktorce będzie towarzyszyć Daniel Olbrychski oraz aktorzy młodego pokolenia - Maria Niklińska, Antoni Pawlicki, Kamil Kula i Damian Kulec. Spektakl miał premierę w lutym bieżącego roku.

Czterdziesta druga drama   Ewa Kasprzyk i Daniel Olbrychski w sztuce "Berek,czyli upiór w moherze 2". Archiwum TDK

Tegoroczną Barbórkową Dramę zakończy retransmisja jednego z najgłośniejszych przedstawień arcydramatu Wiliama Szekspira - „Hamlet”, wyreżyserowanego przez Lyndsey Turner, w którym w roli głównej wystąpił Benedict  Cumberbatch, mającego światową premierę 15 października 2015 roku.

Retransmisja w kinie „Wisła” odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.

Dramie towarzyszyć będzie wystawa prac uczestników XXII Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Bolestraszyce - Tarnobrzeg 2019, prezentowana w Galerii TDK od 29 listopada bieżącego roku do 10 stycznia 2020 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama