Nowy numer 50/2019 Archiwum

Głos Kazia

Piosenkami, wierszami oraz wypowiedziami telewizyjnymi przemówił Kazimierz Wiszniowski.

Drugie spotkanie w ramach VII edycji Tygodnia Historycznego w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu poświęcone zostało wspomnieniu o zmarłym dokładnie przed rokiem Kazimierzu Wiszniowskim.

- Nie chcieliśmy organizować typowego wieczory wspomnieniowego, takowy odbył się bowiem przed rokiem, kiedy przypominaliśmy sobie całe niezwykle szerokie pole działalności pana Kazimierza. Dzisiaj postanowiliśmy oddać mu głos poprzez prezentację cząsteczki z bardzo bogatego zbioru wierszy i piosenek jego autorstwa - wyjaśniła Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, organizatora Tygodnia Historycznego, który od tego roku nosi imię Kazimierza Wiszniowskiego, jego pomysłodawcy.

- Chciałem przybliżyć piosenki Kazia, które można usłyszeć na płycie „Skaldowie dzieciom”, niesłusznie pomijanej i słabo znanej, a bardzo szkoda. Utwory z tekstami Kaziowymi są nie tylko piękne, ale również pełne mądrości i mimo, iż w tytuł sugeruje, że jest to płyta dla dzieci, to warto, aby zasłuchali się w nie również dorośli. Bo bardzo, bardzo warto - podkreślił Piotr Duma, prowadzący spotkanie, radiowiec, regionalista, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach. - Niestety większość osób kojarzy Kazia z pieśnią „Bóg bogaty w miłosierdzie”, a tymczasem napisał on mnóstwo innych utworów. I niektóre z nich postanowiłem dzisiaj zaprezentować.

Głos Kazia   Spotkanie przygotował i poprowadził Piotr Duma. Marta Woynarowska /Foto Gość

Piotr Duma, dzięki korespondencji z dziećmi poety, miał możliwość poznania genezy powstania niektórych utworów lub komu były dedykowane, czy też o kim opowiadały. Okazało się, że „Piosenka dla Adasia” powstała z miłości do swego wnuka, syna córki Agnieszki, zaś „Piosenka dla Wojtusia” dedykowana była wnukowi Jacka Zielińskiego, lidera Skaldów.

Kulisy pracy nad częścią tekstów na płytę krakowskiego zespołu zdradził sam autor, dzięki odtworzonym archiwalnym wywiadom, jakie przeprowadzała z nim kilkakrotnie Miejska Telewizja Tarnobrzeg.

Oprócz piosenek z płyty uczestnicy wysłuchali również wierszy maryjnych autorstwa Kazimierza Wiszniowskiego w ujmującej interpretacji uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu, przygotowanej pod kierunkiem dr Iwony Hetnar, nauczycielki języka polskiego.

Głos Kazia   Młodzież KLO przygotowała wiersze maryjne autorstwa K. Wiszniowskiego. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Kiedy w ubiegłym roku, w trakcie trwania Tygodnia Historycznego spadła na nas wiadomość, że pan Kazimierz zmarł, pojawiło się pytanie o dalszy los cyklu. On bowiem był jego pomysłodawcą, dobierał temat przewodni, wokół którego oscylowały wykłady prelegentów, również przez niego dobierani, zapraszani. Uznaliśmy, że jesteśmy mu winni pamięć i wdzięczność, a te najlepiej wyrazimy poprzez kontynuację Tygodnia. Wprawdzie nie będzie obecny ciałem, ale duchem jak najbardziej, chociażby poprzez jego patronat, który nadaliśmy wydarzeniu – mówi Anna Żarów.

Małej modyfikacji ulegnie jedynie formuła, która zostanie rozszerzona na tematy historyczne, kulturalne nie tylko związane z rokiem 1918 i procesem odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Będą zatem pojawiać się wykłady o dziejach, wydarzeniach, ludziach z różnych epok historycznych.   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama