Msza św. na zakończenie Kapituły Generalnej Córek św. Franciszka Serafickiego w Sandomierzu.
W Sandomierzu od 12 do 16 listopada obradowała XV Kapituła Generalna Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Jej zadaniem było podsumowanie mijającej kadencji dotychczasowego zarządu oraz wybory nowych władz. 5-dniowe obrady prowadzone były pod hasłem: "Ufając mocy Bożego Ducha".
15 listopada kapituła wybrała przełożoną generalną, którą została s. Katarzyna Victoria Kwiatkowska, oraz zarząd zgromadzenia w składzie: s. Urszula Kuźnia - wikaria generalna, s. Jadwiga Daniela Chwałek - radna generalna, s. Marzena Maria Wągrodzka - radna generalna, s. Halina Klara Radczak - radna generalna.
Kapitułę zakończyła Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem ks. Jerzego Dąbka, wikariusza generalnego, ks. Leona Siweckiego, wikariusza biskupiego ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, oraz księży z Sandomierza.
Biskup Nitkiewicz nawiązał w kazaniu do obchodzonego w tym dniu wspomnienia Matki Bożej Miłosierdzia, czczonej w ostrobramskim wizerunku. Powiedział, że chociaż w polskich domach nie brakuje obrazów Matki Bożej, powinna być Ona bardziej obecna w codziennym życiu przez modlitwę i naśladowanie. Mówiąc o różnych trudnościach, z jakimi musi mierzyć się Kościół, biskup sandomierski zachęcił do inspirowania się postawą Najświętszej Maryi Panny w Jej oddaniu i zawierzeniu Bogu.
- Biblijny obraz nielicznych sprawiedliwych, przez których Bóg urzeczywistnia swoje zbawienie, nabiera szczególnej aktualności dzisiaj wobec zmniejszającej się dramatycznie liczby powołań. Powinniśmy wytrwale modlić się w tej intencji, pracować z młodymi i szczerze z nimi rozmawiać. Mamy jednocześnie kochać i pracować, pomimo różnych przeciwności, zawierzając Chrystusowi nasze plany i działania. Za wielką miłość do Boga i Kościoła pragnę podziękować dzisiaj gorąco s. Klarze. Życzę jednocześnie s. Victorii, wybranej wczoraj na nową przełożoną generalną, aby po prostu dalej kochała, nie zważając ani na koszty, ani na żadne ludzkie reakcje lub ich brak. Na takiej miłości - hojnej i bezinteresownej - polega prawdziwe podobieństwo do Chrystusa i Maryi Matki Miłosierdzia, a przez to również skuteczność naszej służby - powiedział biskup.
Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego zostało założone w 1928 r. przez bł. ks. Antoniego Rewerę, kapłana diecezji sandomierskiej. Zgodnie z zamysłem założyciela, jest ono oparte na Regule III Zakonu św. Franciszka. Główne źródło życia wewnętrznego sióstr i ich gorliwości w życiu czynnym stanowi "cześć i naśladowanie św. Franciszka Serafickiego, jako najświętszego naśladowcy życia Jezusa i gorącego czciciela Maryi". Obecnie siostry katechizują dzieci i młodzież, spełniają funkcję organistek i zakrystianek, pracują w kuriach diecezjalnych, prowadzą domy rekolekcyjne oraz posługują na plebaniach. Dom generalny zgromadzenia znajduje się w Sandomierzu.