Nowy numer 50/2019 Archiwum

Miś ratownik

Trwa zbiórka pluszowych zabawek dla straży pożarnej, pogotowia, policji i innych jednostek zajmujących się ratownictwem.

Organizatorem akcji "Misie ratownisie", odbywającej się już po raz piąty, jest Fundacja Wsparcie 112. W tum roku przyłączył się do niej także Tarnobrzeg, a jej miejskim koordynatorem jest Sławomir Partyka.

- Przedsięwzięcie polega na zbiórce pluszowych zabawek dla instytucji, jednostek zajmujących się szeroko pojętym ratownictwem. Stąd też wzięła się nazwa akcji "Misie ratownisie". Zabawki wykorzystywane są podczas wypadków z udziałem dzieci. Okazuje się bowiem, że danie dziecku, będącemu często w szoku, miękkiego, przyjaznego np. misia, kota w bardzo znaczący sposób obniża poziom stresu wywołanego trudną, często wręcz traumatyczną dla niego sytuacją. Ponadto lekarze wykorzystują maskotki podczas wstępnego rozpoznania obrażeń u dzieci. Często bowiem nie potrafią one wyjaśnić, w którym miejscu odczuwają ból. Wówczas do akcji przystępują pluszaki i dzieci na pytania lekarzy, ratowników, co misia boli, gdzie odczuwa ból, pokazują na maskotkach, że np. łapka, nóżka, brzuszek itd. Jest to łatwy i przyjazny dziecku sposób rozpoznania, w którym miejscy mogło dojść do jakiś stłuczeń, złamań czy innych poważniejszych uszkodzeń ciała - wyjaśnia Sławomir Partyka.

Akcja "Misie ratownisie" polega na zbiórce miękkich, pluszowych zabawek, do których dziecko mogłoby się przytulić. Nie muszą to być nowe rzeczy, przyjmowane są również używane, ale tylko pod warunkiem dobrego stanu. Obecnie zapotrzebowanie na zabawki zgłosiło 1200 jednostek ratowniczych z całego kraju. Zbiórka trwa do 2 lutego, a finał akcji przewidziany jest na 16 lutego. Wszystkie zabawki trafią do Krosna, gdzie odbędzie się ich selekcja, pranie, o ile okaże się konieczne, po czym zostaną rozdysponowane pomiędzy jednostki, wedle zgłoszonego zapotrzebowania.

Informacje o akcji prowadzonej w Tarnobrzegu trafią do szkół, przedszkoli, gdzie dzieci będą mogły oddawać zabawki dla swych rówieśników pokrzywdzonych w wypadkach.

- Każda klasa czy grupa przedszkolna otrzyma stosowny dyplom z podziękowaniami za włączenie się do przedsięwzięcia - zapewnia Sławomir Partyka.

Osoby, instytucje, wszyscy pragnący przekazać pluszaki, mogą się kontaktować bezpośrednio z tarnobrzeskim koordynatorem akcji, czyli Sławomirem Partyką, dzwoniąc pod numer 504 228 024, pisząc na adres: slawomirpartyka@interia.pl lub kontaktując się poprzez Facebooka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama