Takie hasła towarzyszyły happeningowi antysmogowemu z udziałem przedszkoli i szkół.
Na placu Bartosza Głowackiego zgromadziły się przedszkolaki oraz uczniowie tarnobrzeskich szkół podstawowych i średnich, zlokalizowanych m.in. na tzw. osiedlach podmiejskich, by zaprotestować przeciwko zanieczyszczaniu powietrza poprzez spalanie odpadów oraz używanie starych pieców węglowych. Przyszli w maseczkach, maskach przeciwgazowych z transparentami, na których wypisali swoje żądania.
Happening był podsumowaniem cyklu warsztatów edukacyjnych realizowanych w przedszkolach i szkołach w ramach VII edycji projektu „Razem chrońmy nasze powietrze”, finansowanego ze środków województwa podkarpackiego. Projekt prowadzi, na zlecenie marszałka podkarpackiego, Stowarzyszenie „EKOSKOP”, które podobne akcje realizowało już w Rzeszowie, Przemyślu, Nisku, Rymanowie, Krośnie i Dębicy.
- Zebraliśmy się dzisiaj w sercu naszego miasta by zadbać o ziemię, ale powinniśmy to czynić nie tylko w ten jeden raz, lecz przez 365 dni w roku. My dorośli powinniśmy zadbać o to, by przekazać kolejnym pokoleniom troskę o nasze miasto, o ty, by żyło się w nim dobrze i dobrze oddychało. Dlatego powinniśmy zacząć od swojego skrawka ziemi, na którym mieszkamy. Mam nadzieję, że uczyni to każdy z nas, poprzez pielęgnowanie swojego ogródka, trawnika, a innym będziemy przypominać, że Tarnobrzeg kocha dzieci! Tarnobrzeg nie pali śmieci! - powiedział do zgromadzonych na rynku uczniów i przedszkolaków prezydent miasta Dariusz Bożek. - Każdy, kto spala w swoim piecu, kominku śmieci przyczynia się do uwalniania w atmosferę trujących dymów i powstawania smogu, przez co inni tracą zdrowie, a nawet życie.
Uczestnicy happeningu mogli się dowiedzieć m.in. o szokujących statystykach, które podają, iż przez smog umiera w Polsce 10 razy więcej osób niż w wypadkach samochodowych.
- Akcja została skierowana do dzieci, nie jest bowiem niczym odkrywczym, że z nauką najłatwiej dotrzeć do najmłodszych. Za kilka lat bogatsze w tę wiedzę będą świadomie podejmować decyzje, od których będzie zależało nasze środowisko. Na efekty takich akcji nie trzeba będzie czekać latami, już teraz bowiem te maluchy mogą dotrzeć do sumień swoich rodziców, dziadków, sąsiadów. Chyba skuteczniej niż jakakolwiek kampania medialna - zauważył prezydent Tarnobrzega.
Happeningowi towarzyszył konkurs na najgłośniejsze skandowanie hasła przyświecającego wydarzeniu. Okazało się, iż najgłośniej wykrzyczały je dzieci z Przedszkola nr 3, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11, a grupie najstarszej przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2. „Najgłośniejsze” placówki w nagrodę otrzymały symboliczne upominki, a uczniowie ZS nr 2 od Konrada Niedźwiedzia, dyrektora Centrum Promocji Natura 2000 Dolina Wisły, sadzonkę lipy.