Nowy numer 50/2019 Archiwum

Posłane do hetmańskiego miasta

Siostra Mateusza Trynda OP pracuje w Żółkwi już 24 lata i – jak mówi – chyba bardziej jest już stąd niż ze swojej rodzinnej miejscowości w Polsce. Siostry dominikanki tak mocno wrosły przez ćwierć wieku w miasto Żółkiewskich i Sobieskich, że miejscowa społeczność, zarówno polska, jak i ukraińska, nie wyobraża sobie, by mogło ich zabraknąć.

Głównym zadaniem sióstr dominikanek skierowanych do pracy na Ukrainie była misja ewangelizacyjna. – Miałyśmy nieść przede wszystkim Chrystusa – podkreśla s. Sara Łakomy OP, przełożona żółkiewskiego klasztoru, rodem z Tarnobrzega. Kiedy w 1994 r. do Żółkwi przyjechały pierwsze siostry – Agata i Pawła – zapytały wiernych z parafii pw. św. Wawrzyńca, jedynej rzymskokatolickiej funkcjonującej w mieście, o ich oczekiwania. Okazało się, że te właściwie sprowadzały się do dwóch próśb – katechizowania i nauki języka polskiego.

Dostępne jest 5% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama