Nowy numer 42/2020 Archiwum

Kwesta na goźlickiej nekropolii

Po raz 8. odbywa się kwesta na cmentarzu parafialnym w Goźlicach. Wolontariusze zbierają pieniądze na restaurację zabytkowego nagrobka Teofila Pawlickiego, zmarłego w 1874 r. właściciela Kroblic.

W tym roku w kwestę włączyło się prawie 100 wolontariuszy. Są wśród nich uczniowie, strażacy, członkinie kół gospodyń wiejskich i członkowie Stowarzyszenia "Nasze Dziedzictwo Ossolin", które jest organizatorem kwesty.

W ciągu ostatnich lat, dzięki zebranym pieniądzom i wsparciu prywatnych darczyńców i firm, udało się przeprowadzić kompletny remont 4 pomników nagrobnych: Jerzego Dobrzańskiego (1836 rok), Elżbiety Synowskiej (1840), Joanny Gadomskiej (1858) oraz Feliksa Zarodzińskiego (1892).

W tym roku wolontariusze kwestują od 1 do 3 listopada. - Mamy nadzieję, że dzięki zebranym datkom uda nam się uratować kolejny piękny zabytek na naszej parafialnej nekropolii. W tym roku będzie to nagrobek Teofila Pawlickiego. Szacunkowy koszt tego zadania, wraz z odtworzeniem zniszczonego ogrodzenia pomnika, wyniesie około 19 tys. zł - poinformował Rafał Staszewski, prezes stowarzyszenia.

Kwesta na goźlickiej nekropolii   Nagrobek Teofila Pawlickiego, zmarłego w 1874 r. właściciela Kroblic. Rafał Staszewski
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama