Nowy numer 47/2019 Archiwum

Odnowiono nagrobki na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu

Dzięki pieniądzom z ubiegłorocznej kwesty i dotacjom sponsorów odrestaurowano 4 zabytkowe nagrobki na najstarszej nekropolii w Sandomierzu.

W ubiegłym roku podczas kwestowania na sandomierskich nekropoliach zebrano 15 508 zł. - Pieniądze z kwesty oraz te przekazane przez sponsorów i darczyńców, a także dotacja celowa z Urzędu Miasta pozwoliły Zarządowi Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego zaplanować zrównoważony budżet stowarzyszenia na rok 2019 w wysokości 50 594,33 zł po stronie dochodów i wydatków. Zarząd wytypował 4 obiekty na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu do konserwacji i remontu - poinformował Janusz Sobolewski, prezes SKOCK.

Odnowiono nagrobki na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu   Nagrobek Dobrowolskiej zmarłej w 1900 roku. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Renowacji zostały poddane: nagrobek Antoniego Brylińskiego, powstańca styczniowego, który zmarł w 1893 r., nagrobek Genowefy Bodury, zmarłej w 1917 r., nagrobek Dobrowolskiej zmarłej w 1900 r. oraz nagrobek dr. Tadeusza Prackiego oraz jego żony i syna. - Prace konserwatorskie zostały wykonane w terminie i odebrane komisyjnie 3 października - poinformował J. Sobolewski.

Odnowiono nagrobki na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu   Zabytkowe nagrobki na cmentarzu katedralnym. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W tym roku kwesta na rzecz ratowania i restauracji kolejnych zabytkowych nagrobków na najstarszych cmentarzach Sandomierza będzie trwała od 31 października do 3 listopada. Będą ją prowadzili wolontariusze na trzech nekropoliach - cmentarzu katedralnym, świętopawelskim i komunalnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama