Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odnowiono nagrobki na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu

Dzięki pieniądzom z ubiegłorocznej kwesty i dotacjom sponsorów odrestaurowano 4 zabytkowe nagrobki na najstarszej nekropolii w Sandomierzu.

W ubiegłym roku podczas kwestowania na sandomierskich nekropoliach zebrano 15 508 zł. - Pieniądze z kwesty oraz te przekazane przez sponsorów i darczyńców, a także dotacja celowa z Urzędu Miasta pozwoliły Zarządowi Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego zaplanować zrównoważony budżet stowarzyszenia na rok 2019 w wysokości 50 594,33 zł po stronie dochodów i wydatków. Zarząd wytypował 4 obiekty na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu do konserwacji i remontu - poinformował Janusz Sobolewski, prezes SKOCK.

Odnowiono nagrobki na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu   Nagrobek Dobrowolskiej zmarłej w 1900 roku. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Renowacji zostały poddane: nagrobek Antoniego Brylińskiego, powstańca styczniowego, który zmarł w 1893 r., nagrobek Genowefy Bodury, zmarłej w 1917 r., nagrobek Dobrowolskiej zmarłej w 1900 r. oraz nagrobek dr. Tadeusza Prackiego oraz jego żony i syna. - Prace konserwatorskie zostały wykonane w terminie i odebrane komisyjnie 3 października - poinformował J. Sobolewski.

Odnowiono nagrobki na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu   Zabytkowe nagrobki na cmentarzu katedralnym. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W tym roku kwesta na rzecz ratowania i restauracji kolejnych zabytkowych nagrobków na najstarszych cmentarzach Sandomierza będzie trwała od 31 października do 3 listopada. Będą ją prowadzili wolontariusze na trzech nekropoliach - cmentarzu katedralnym, świętopawelskim i komunalnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama