Nowy numer 47/2019 Archiwum

Pierwszy zryw narodowy

Dr Adam Wójcik mówi o znaczeniu konfederacji dzikowskiej w dziejach kraju i Tarnobrzega.

Marta Woynarowska: Konfederacja dzikowska, obok raczej mało chlubnej Republiki Tarnobrzeskiej, jest jedynym wydarzeniem, dzięki któremu Dzików, a dzisiaj tym samym Tarnobrzeg, trafiły na karty historii Polski.

Adam Wójcik: Dla miasta fakt ten ma niebagatelne znaczenie. Obecnie obserwujemy tendencje poszukiwania czegoś, co wyróżniałoby daną miejscowość na tle innych. Ponieważ Tarnobrzeg nie ma faktów, które przeszłyby do wielkiej historii, tym bardziej – tak sądzę – powinno się wiedzę o konfederacji promować. Była wydarzeniem, które wcześniej nie miało precedensu. Otóż do Dzikowa zjechała szlachta z obszaru całej ówczesnej Rzeczypospolitej – zarówno Polski, jak i Litwy – po to by bronić prawnie obranego króla, czyli Stanisława Leszczyńskiego, ale także praw i wolności swego kraju, zagrożonych przez obcych agresorów. Z całym przekonaniem można stwierdzić, że był to pierwszy zryw niepodległościowy w historii Polski.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama