Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tarnobrzeg. Przybywa zieleni

Trwają prace związane z nasadzeniami drzew, krzewów i bylin, które mają nie tylko upiększyć, ale również przewietrzyć miasto.

Trawiaste dotychczas pasy zieleni, biegnące przy ulicy Sikorskiego i rozdzielające jezdnie Wisłostrady, zostały obsadzone krzewami, bylinami i ozdobnymi trawami. 

- Stanowić będą dekoracyjne, wielobarwne kompozycje roślin okrywowych, głównie krzewów, tj. berberys Thunberga, irga, tawułka japońska, trzmielina Fortune’a, śnieguliczka, pięciornik krzewiasty, a także wieloletnich bylin i traw ozdobnych jak rozchodnik kaukaski, trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy, ostnica włosowata. Łącznie zasadzono 26 411 krzewów plus 4 501 metrów kwadratowych nasadzeń bylin i traw ozdobnych - informuje Konrad Niedźwiedź, inspektor ds. zieleni miejskiej w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Tarnobrzega. Jak zaznacza, realizacja ma na celu rewitalizację układów zieleni miejskiej w kierunku poprawy bioróżnorodności, przewietrzania układu urbanistycznego miasta, a także wzbogacenia systemu przyrodniczego o nowe, zaaranżowane kompozycyjnie układy zieleni niskiej.

Prace te prowadzone są w ramach projektu „Rozwój terenów zieleni na obszarze miasta Tarnobrzega” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”, oś priorytetowa II. I jest to już trzecie zadanie, które miasto realizuje w ramach tego projektu. Jednym z nich była zakończona rewitalizacja skweru przy zbiegu ulic Kopernika i Sikorskiego, drugim - przy którym trwają prace - jest generalna przebudowa zagospodarowania terenów zielonych nad Wisłą.

Zakończenie nasadzeń przewidziane zostało na koniec kwietnia przyszłego roku. Koszt przedsięwzięcia wynosi dokładnie 1,58 mln zł brutto, z czego 85 procent stanowi dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tarnobrzeg. Przybywa zieleni   Nowo zasadzone drzewa przy ulicy Zwierzynieckiej. Urząd Miasta Tarnobrzega

Ponadto w różnych punktach Tarnobrzega prowadzone są jesienne nasadzenia drzew realizowane w ramach umowy na całoroczne utrzymanie zieleni miejskiej. Są to m.in. obowiązkowe uzupełnienia w miejsce wyciętych drzew, nakazane przez decyzje zezwalające na ich usunięcie. Zasadzonych zostanie  w sumie ok. 150 grabów, klonów, lip, dębów, jarzębów, wiśni, brzóz i wiązów, które zazielenią  ulice Zwierzyniecką, Kwiatkowskiego, Garażową, Targową, Sikorskiego, Sienkiewicza, deptak Leszka Białego oraz działki gminne przy budynkach komunalnych i obiektach użyteczności publicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama