Nowy numer 47/2019 Archiwum

W kontrze do Matejki

Nowe wizerunki królów i książąt polskich można zobaczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Grzeczni, uładzeni, tchnący spokojem i mądrością albo nonszalanccy, z łobuzerskim błyskiem w oku. Szaleńcy, dandysi, przystojni niczym modele z wybiegu lub wyglądający jak zbiry z ciemnego zaułka. Właściwie wszystkie pełnokrwiste ludzkie typy można obejrzeć w jednym miejscu. Biblioteka Pedagogiczna prezentuje bowiem najnowszy poczet władców Polski, który wyszedł spod ręki prof. Waldemara Świerzego, wybitnego grafika, mającego w swoim dorobku portrety wybitnych postaci świata kultury i nauki, jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, a także serię "Giganci Jazzu".

W kontrze do Matejki   Wacław III. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Ekspozycję zobaczyłam w Muzeum - Zamku w Łańcucie i nie ukrywam, że zafascynowała mnie, dlatego postanowiłam udostępnić ją tarnobrzeżanom, a w sposób szczególny zainteresować nią młodzież szkolną - mówi Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej. - Najbardziej rozpowszechniony i znany poczet autorstwa Jana Matejki trąci już nieco myszką i dla młodego pokolenia, bombardowanego przekazami ikonograficznymi w nowoczesnej formie, z pewnością jawi się jako anachroniczny. Cykl zaś Waldemara Świerzego - barwny, pełen emocji, dynamizmu - jest przeciwieństwem dzieła Matejki, stąd też tytuł "Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko".

Autor sam stwierdził, że "Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi". I tacy też są jego książęta i królowie.

W kontrze do Matejki   Konrad Mazowiecki. Marta Woynarowska /Foto Gość

Na ekspozycji prezentowanych jest 49 portretów, każdy opatrzony jest soczystym, mocnym komentarzem autorstwa historyka Marka Klaty.

Autor wizerunków oparł swoje prace na materiałach źródłowych i opracowaniach historycznych powstałych na podstawie najnowszych wyników badań.

Projekt "Nowy poczet władców Polski" zainicjował w 2004 roku Andrzej Pągowski.

Poczet powstał przy współpracy PKO Banku Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Kreacji Pro.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama