Nowy numer 47/2019 Archiwum

Stalowa Wola. Kwesta na cmentarzach

1 listopada na cmentarzach komunalnym oraz parafialnym w Stalowej Woli odbędzie się IX kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Stalowej Woli - Rozwadowie.

Jej  organizatorem  jest Fundacja „Przywróćmy Pamięć”, której pomagają wolontariusze z różnych stalowowolskich środowisk: harcerze, strzelcy, organizacja „Sokół”, członkowie grup rekonstrukcyjnych „Partyzant” i „Zakłady Południowe”, a także znane w mieście osoby.

- Dzięki poprzednim  zbiórkom udało się odnowić 16 zabytkowych nagrobków i pomników z końca XIX wieku oraz początku XX wieku (Na cmentarzy w Stalowej Woli - Rozwadowie do rejestru zabytków  wpisanych jest aż 117 nagrobków). W tym roku, dzięki ubiegłorocznej kweście oraz dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu i gminy Stalowa Wola, odnowiono kolejne trzy zabytkowe nagrobki. Ponadto, z inicjatywy fundacji, pod koniec ubiegłego roku ustawiono ekspozytory z historią cmentarza wojennego, a w tym roku przygotowano plan renowacji wojennej nekropolii, do którego pozytywnie przychyliły się władze wojewódzkie jak i Urząd Konserwatora Zabytków - powiedział Witold Adamski z  Fundacji „Przywróćmy Pamięć”.

Parafialna nekropolia w Rozwadowie jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Starszym nawet niż cmentarze na Powązkach w Warszawie czy Rakowicki w Krakowie.

Kwesta odbędzie się w godzinach od 9.00 do 16.00 na obu nekropoliach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama