Nowy numer 5/2023 Archiwum

Międzynarodowy Konkurs Ekonomiczny

Nisko. W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbył się Międzynarodowy Konkurs Ekonomiczny.

Wzięło w nim udział pięć trzyosobowych drużyn: dwie z LO im. Stefana Czarnieckiego, dwie z RCEZ z Niska oraz jedna z Detvy na Słowacji.

- Detva to miejscowość na zachodzie Słowacji. Nasza szkoła nie jest duża, bo liczy zaledwie 200 uczniów. Specjalizujemy się także w przedmiotach ekonomicznych. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Ekonomiczny i do udziału w nim zaprosiliśmy uczniów ze szkół średnich z Niska. Z niżańskim Centrum znamy się od dawna, gdyż razem uczestniczyliśmy w projekcie kulturowym pt. „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur” w ramach programu Erasmus + - wyjaśniła Valeria Ciamporova, wicedyrektor szkoły w Detvie.

Był to konkurs drużynowy. - Ekipy odpowiadały na pytania dotyczące umiejętności radzenia sobie na współczesnym rynku pracy, w tym sporządzania CV, przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej o pracę. Na komputerze uczestnicy musieli też prawidłowo wykonać ulotkę czy biznesową wizytówkę. Konkurs przeprowadzono w języku angielskim, więc jury oceniało także biegłość posługiwania się tym językiem - powiedziała Alicja Świder z RCEZ w Nisku.

RCEZ reprezentowali uczniowie z klasy III E, ekonomicznej.

- Są to uczniowie, którzy przede wszystkim potrafią mówić w j. angielskim. Wyrazili też chęć uczestnictwa. Przed konkursem dużo ćwiczyliśmy w pracowni ekonomicznej, gdzie wykonywaliśmy praktyczne ćwiczenia. Teorię zaś szlifowali po angielsku pod kierunkiem Grażyny Sucheckiej - dodała Joanna Król-Turek, nauczycielka przedmiotów zawodowych w RCEZ w Nisku.

Po kilku godzinach zmagań okazało się, iż pierwsze miejsce zajęła drużyna z LO w składzie: Krzysztof Serafin, Karolina Sikora i Bernadeta Ramocka. Druga była ekipa ze Słowacji, a trzecia - gospodarze, czyli uczniowie RCEZ.

Po konkursie goście ze Słowacji zwiedzili Sandomierz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy