Nowy numer 47/2019 Archiwum

Pamiątkowa tablica

Nisko - Zarzecze. W Zarzeczu na Ługu odsłonięto dziś pamiątkową tablicę upamiętniającą ofiary obozu przejściowego dla Żydów podczas II wojny światowej.

W tym właśnie miejscu, od października 1939 do kwietnia 1940 roku, istniał obóz przejściowy dla Żydów z Ostrawy, Wiednia i Katowic deportowanych przez niemieckich nazistów.

Wcześniej władze miasta, przedstawiciele Centrum Studiów Genocid Terezin oraz potomkowie wywiezionych czeskich obywateli żydowskiego pochodzenia spotkali się przy  budynku zabytkowego dworca kolejowego w Nisku. Tam przypomniano wydarzenie pod nazwą „Akcja Nisko”, którą 80 lat temu przeprowadziły nazistowskie Niemcy.

- To tutaj w 18 października1939 roku przybył pierwszy pociąg z Żydami. Było ich tysiąc. Do Zarzecza poprowadził ich płk. Adolf Eichman. Dzisiaj jest to miejsce pamięci - powiedział Mariusz Kowalik z Towarzystwa Ziemi Niżańskiej.

Oba wydarzenia zorganizował  burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Towarzystwo Ziemi Niżańskiej.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 3 listopada br.)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama