Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czy Bóg naprawdę istnieje?

Stalowa Wola. W parafii MBKP próbowano odpowiedzieć na pytanie dotyczące istnienia Boga.

Próby tej, w ramach Stalowowolskiej Szkoły Wiary, podczas wykładu pt. „Skąd wiemy, że Bóg naprawdę istnieje?”, podjął się ks. dr Grzegorz Martyna.

Kilkadziesiąt osób z zaciekawieniem słuchało argumentacji prelegenta.

- Aby uwierzyć w Pana Boga, przede wszystkim trzeba się na Niego otworzyć, trzeba chcieć Go znaleźć. Niewierząca filozof Edyta Stein powiedziała kiedyś piękne słowa:„Kto szuka prawdy, szuka Boga choćby o tym nie wiedział". Każdy więc, kto chce Boga spotkać i poznać, znajdzie argumenty potwierdzające jego istnienie - podkreślił ks. Grzegorz.

Zdaniem prelegenta mamy trzy drogi poznania Boga. Pierwsza - spontaniczna, kiedy to człowiek mający kontakt z rzeczywistością pyta o pierwszą przyczynę wszystkiego, także stworzenia otaczającego nas świata. Druga - antropologiczna, pochodząca z naszego wnętrza, doświadczenia. Uczeni, którzy próbowali zdefiniować człowieka stwierdzili, iż jest to istota patrząca ku górze, ku niebu (anthropos z greckiego - ten który jest skierowany ku górze). Trzecia - naukowa (filozoficzna). Boga jednak w sposób bezpośredni poznać nie można, bo jest On niematerialny. Możemy to zrobić tylko pośrednio. Również od strony religijnej poprzez na przykład modlitwę czy sumienie które mamy.

Stalowowolska Szkoła Wiary to cykliczne spotkania i pogadanki o Bogu, człowieku i wierze.

- Chcemy pokazać pewne niebezpieczeństwa z jednej strony, a z drugiej zaś pozytywną wartość wiary w Pana Boga. Wiedza o Nim sprawia, że ta wiara jest pogłębiona. Jest to antidotum na konsumpcyjne społeczeństwo, nastawione na zabawę i uciechy życia, na to co materialne, co można dotknąć - dodał ks. Grzegorz.

Wykłady odbywają się w trzech parafiach: Matki Bożej Królowej Polski, Opatrzności Bożej i św. Floriana.  Kolejny interesujący temat, który podejmą prelegenci będzie dotyczył życia pozagrobowego.

- Dekanalny Miesiąc Kultury Religijnej, w ramach którego odbywa się też Stalowowolska Szkoła Wiary, to pomysł bp Krzysztofa Nitkiewicza, który zaproponował propagowanie wiary i kultury religijnej w szerszym niż dotychczas zakresie. Pomysł ten w stalowowolskim dekanacie przekuliśmy na szereg konkretnych i ciekawych spotkań, koncertów, wystaw - wyjaśnił ks. Krzysztof Kida, dziekan dekanatu Stalowa Wola.

Wstęp na wszystkie spotkania  jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama