Po raz 14. w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbył się kiermasz produktów zdrowotnych. Tym razem połączony był z konferencją naukową pt. "Rytwiańska Pustelnia wśród Pomników Historii".
Kiermasz naturalnych produktów leczniczych i zdrowotnych organizowany jest w rytwiańskiej pustelni na podsumowanie sezonu turystycznego. Od kilkunastu lat gromadzi on producentów miodów, serów i leczniczych produktów bazujących na naturalnych składnikach. Tegoroczna Leśna Apteka miała także wymiar promocyjny związany z włączeniem w ubiegłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę rytwiańskiej pustelni do grona najważniejszych zabytków polskich tworzących listę pomników historii.
Ksiądz Wiesław Kowalewski, dyrektor rytwiańskiej pustelni powiedział, że wpis na tę listę zaowocował podniesieniem prestiżu i ogromnym wzrostem zainteresowania ze strony turystów i pielgrzymów. Pustelnia jest postrzegana jako partner dla instytucji wojewódzkich i krajowych. Ich gospodarze zwracają się z prośbą o organizację konferencji, spotkań i innych ważnych wydarzeń. Jest to również mobilizacja do większych działań, by przywracać jej pierwotny blask i charakter miejsca, w którym przybywające tu osoby odnajdują wyciszenie i atmosferę modlitwy oraz mają możliwość spotkania z chrześcijańską sztuką i kulturą.
Ks. Wiesław KowalewskiW swoim wykładzie dr Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreślił, że rytwiańska pustelnia jest przykładem szczególnej troski o dziedzictwo przeszłości, w które tchnięto nowe życie i które otrzymało nowy charakter i znaczenie bez straty walorów historycznych i kulturalnych.
Dr Cezary JastrzębskiAndrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego stwierdził, że Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach ma przed sobą pomyślną przyszłość. Jego zdaniem to miejsce będzie stawać się coraz ważniejsze nie tylko dla tych, którzy już je znają, ale również dla osób, które dopiero tutaj przyjadą i zobaczą ten potencjał.
Konferencji towarzyszył kiermasz rodzinny pn. Leśna Apteka. Na kilkunastu stoiskach można było kupić m.in. naturalne sery, kosmetyki, miody, przetwory domowe, nalewki i zioła. Na scenie wystąpiły kapele i zespoły ludowe. Organizowane były konkursy, m.in. na lepienie pierogów i obieranie ziemniaków.