Podczas III Hubertusa Ostrowieckiego obchodzono 95-lecie Lasów Państwowych i myśliwskie święto.
Adam Podsiadło, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski mówi, że celem organizowanej od trzech lat imprezy jest przybliżenie pracy leśników oraz myśliwych, którzy troszczą się o zasoby zwierzyny w naszych lasach. - Podczas Mszy św. będziemy dziękowali Bogu za Jego dobrodziejstwa i prosili o błogosławieństwo w naszej codziennej pracy. Następnie w imprezie plenerowej chcemy przybliżyć kulturę myśliwską oraz codzienną troskę myśliwych o przyrodę i zwierzynę, która żyje w lasach i na naszych polach – zapowiadał.
Mszy św. w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza przewodniczył ks. Franciszek Berak, kapelan myśliwych i leśników okręgu świętokrzyskiego. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali ks. Marek Dzióba, proboszcz miejscowej parafii i ks. Marek Rusak, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej.
Podczas homilii ks. Franciszek Berak mówił o zadaniach, jakie stoją przez myśliwymi, o etyce myśliwskiej i działaniach ekologicznych, które są niezbędne w ochronie przyrody.
Po Mszy św. rozpoczął się piknik myśliwski, na którym mieszkańcy mogli poznać tajemnice ostrowieckich lasów, ich walory przyrodnicze i turystyczne. Nie zabrakło także stoisk, na których prezentowano trofea myśliwskie i przysmaki przygotowane na bazie dziczyzny.
- Nasze działania to odpowiednie gospodarowanie stanem zwierzyny, która żyje w lasach i na naszych polach. Dlatego w większości przypadków dbamy o odpowiedni stan i liczbę gatunków, których populacja jest zagrożona, ale także reagujemy, gdy populacja niektórych gatunków zwiększa się i przekracza normy lub powoduje szkody w lasach czy na polach. Tak na przykład dzieje się w ostatnim czasie z dużą populacją dzika, który niszczy uprawy polne, dlatego konieczne są odstrzały redukcyjne. Dużą troską otaczamy populację kuropatwy, bażanta, zająca, bo tych zwierząt jest zbyt mało. Nasze działania to także edukacja dzieci i młodzieży, i opieka nad zwierzyną podczas miesięcy zimowych – mówił Eugeniusz Dreger prezes Koła Łowieckiego "Dudek" w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Podczas spotkania przedstawiciele Kół Łowieckich zaprezentowali swoją działalność. Wystąpiły także: Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Akteon" oraz zespół "Raróg" ze spektaklem "Rykowsko". O swojej działalności na rzecz przyrody opowiedzieli leśnicy z nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Odbył się pokaz tresury psów myśliwskich.
- Obchodząc 95-lecie powstania Lasów Państwowych nie możemy zapominać o wkładzie wielu ludzi w ochronę i dobre gospodarowanie zasobami leśnymi na przestrzeni tych lat. Począwszy od Adama Loreta, pierwszego dyrektora Lasów Państwowych, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1939 r., aż do obecnych leśników, którzy każdego dnia wypełniają swoje zadania. Nasze lasy ostrowieckie związane są bardzo mocno z historią działań niepodległościowych. To w lasach swoje bitwy toczyli powstańcy styczniowi i partyzanci z czasów II wojny światowej. Przez teren naszego nadleśnictwa przechodził ze swoimi oddziałami major Henryk Dobrzański "Hubal". Rocznicę obecności i potyczek stoczonych w okolicach miejscowości Połągiew będziemy obchodzili w tych dniach. Lasy to wielki skarb naszego państwa, ale także miejsca narodowej pamięci – dodał A. Podsiadło.