Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowa Dęba. Centrum Zdrowia Psychicznego

Placówkę wizytowali specjaliści.

W kontrolnym zespole byli m.in. prof. Marek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, współautor Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego oraz Marek Balicki, były minister zdrowia, dziś pełnomocnik ministra zdrowia ds. psychiatrii.

Marek Balicki przypomniał, że w Polsce realizowana jest już druga edycja Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego (lata 2017 - 2022). Pierwsza (2011- 2015), niestety nie powiodła się. 

- W aktualnej edycji program ma dwa cele: wprowadzenie modelu leczenia środowiskowego (przeniesienia leczenia z oddziału szpitalnego do środowiska pacjenta), drugi - to kształtowanie właściwych postaw w stosunku do osób z zaburzeniami psychicznymi, przeciwdziałanie dyskryminacji i stygmatyzacji - podkreślił Marek Balicki.

Ze 150 ośrodków, które zgłosiły się do udziału w programie, wybrano 27, w tym także Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie.

- Chcemy organizować wszystkie formy pomocy możliwie blisko człowieka, tak, żeby były jak najbardziej dostępne. Stąd nazwa tego modelu leczenia - model środowiskowy - dodał prof. Marek Wciórka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama