Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Odbędą się od 6 do 13 października w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie zabraknie wydarzeń kulturalnych, spotkań ze sztuką, koncertów muzycznych, warsztatów tematycznych i emocji sportowych. Patronat honorowy nad imprezą objął bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 września w sali „Michael” przy parafii pw. Świętego Michała, organizatorzy zaprezentowali szczegółowy plan Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz zaprosili do uczestnictwa w poszczególnych wydarzeniach i spotkaniach.

- Celem organizowanych Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej jest promowanie wartości ewangelicznych oraz prezentacja dorobku kultury chrześcijańskiej. Kultura chrześcijańska poprzez takie dziedziny jak: malarstwo, rzeźba, muzyka, literatura, architektura, rzemiosło pełni rolę ewangelizacyjną bo przybliża człowieka do Pana Boga, który jest Stwórcą wszelkiego piękna i dobra oraz zbliża człowieka do drugiego człowieka. Dlatego ważnym celem tych dni jest także integracja i łączenie ludzi, środowisk artystycznych i różnych instytucji wokół takiej kultury, która pobudza ducha do wzrastania w tym co piękne, dobre i szlachetne – podkreślał ks. prał. Jan Sarwa, dziekan dekanatu Ostrowiec Świętokrzyski.

Ks. Jan Sarwa

Następnie Ewa Jurkowska-Siwiec oraz Krystyna Anna Jurys oraz osoby odpowiedzialne za organizację wydarzenia przybliżyły zebranym zaplanowane wydarzenia oraz artystów, którzy wezmą udział w spotkaniach ze sztuką. 

- Dni Kultury Chrześcijańskiej zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza 6 października o godz. 18 w kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oprawę muzyczną zapewni chór parafialny „Michael”. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się koncert pt. „Najpiękniejsze pieśni” z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego polskiego kompozytora. W koncercie usłyszymy Urszulę Kryger, wybitną polską śpiewaczkę, wielokrotną laureatkę nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyki”, dysponującą rzadkiej urody mezzosopranem lirycznym. Artystce będzie towarzyszyć Orkiestra Kameralna „Polish Camerata” pod dyrekcją Marka Głowackiego. O godz. 21 w kolegiacie odbędzie się Apel Jasnogórski z całonocną modlitwą różańcową, natomiast o północy odprawiona zostanie Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Do udziału w modlitwie, ale także w wydarzeniach kulturalnych całego tygodnia zaproszeni są wszyscy wierni - nie tylko z ostrowieckich parafii - poinformowała Ewa Jurkowska-Siwiec.

Program. Dzień pierwszy.

Wszystkie wydarzenia, koncerty i warsztaty ze sztuką są otwarte dla wszystkich i wstęp na nie jest wolny. Organizatorzy zwracają się z prośbą do większych grup, które chciałyby uczestniczyć w zaplanowanych warsztatach ze sztuką bądź drużyn, które planują wziąć udział w rozgrywkach sportowych do wcześniejszego kontaktu z organizatorami lub duszpasterzami na parafiach.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama