Nowy numer 43/2020 Archiwum

Stalowowolska Szkoła Wiary

To cykliczne wykłady i pogadanki o Bogu, człowieku i wierze.

Tym razem w parafii św. Floriana w Stalowej Woli ks. dr Grzegorz Martyna starał się wyjaśnić uczestnikom spotkania, dlaczego ateizm staje się modny.

- We współczesnej europejskiej kulturze mamy tendencję do laicyzacji społeczeństwa. Tendencja ta widoczna jest także w Polsce. Coraz więcej osób, w tym także młodych i w średnim wieku, odrzuca Pana Boga. I to nie tylko teoretycznie, ale też praktycznie. Obecnie naszym problem jest fakt, że żyjemy tak, jakby On nie istniał - zauważył ks. Grzegorz.

Dlaczego więc tak się zachowujemy? - Cała nasza kultura zwrócona jest ku ziemskim, materialnym wartościom. Odcinamy się od tego, co jest transcendentne, odcinamy się od Boga. Obecnie cała energia ludzka, w każdym nieomal obszarze, jest skupiona na promowaniu tylko i wyłącznie wartości tego świata - odpowiada prelegent.

Jak się przed ateizmem bronić? - Przed wszystkim musimy mieć świadomość, w jakim kierunku idziemy. Musimy zdać sobie sprawę, że technika nie zbawi człowieka, nie da nam pełnego sensu życia. Kolejnym etapem jest nowe kształtowanie człowieka - w szkołach, na uniwersytetach, przez kulturę i sztukę. Trzeba pokazywać, że istnieje transcendencja i ona jest nie tylko ważna, ale wprost niezbędna w ludzkim życiu - radził ks. Martyna.

Temu celowi służy również Stalowowolska Szkoła Wiary. - Z jednej strony chcemy pokazać pewne niebezpieczeństwa, z drugiej zaś - pozytywną wartość wiary w Pana Boga. Wiedza o Nim sprawia, że ta wiara jest pogłębiona. Jest to antidotum na konsumpcyjne społeczeństwo, nastawione na zabawę i uciechy życia, na to, co materialne, czego można dotknąć - podsumował wykład ks. Grzegorz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama