GN 42/2019 Archiwum

Tablice w Baranowie Sandomierskim

W Baranowie Sandomierskim odsłonięto dwie tablice pamięci bohaterów września 1939 roku.

Jedna upamiętnia żołnierzy, którzy 80 lat temu, między 9 a 12 września, zginęli podczas odwrotu polskich wojsk i przeprawy przez Wisłę na Przyczółku Baranowskim. Druga zaś - saperów z Mysłowic, którzy 11 i 12 września zbudowali przeprawę mostową przez Wisłę dla Armii Kraków.

Historyczno-patriotyczne uroczystości zorganizowało Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej  „Mały Wawel”. Przyjechali też miłośnicy historii z Mysłowic, którzy podziękowali miejscowym historykom, władzom miasta i gminy za pamięć o swoich przodkach.

- Wrzesień 1939 r. to był szczególnie tragiczny dla ziemi tarnobrzeskiej: 2 września - bombardowanie Chmielowa, ponad 50 ofiar, wieś prawie zrównana z ziemią, później batalia w Baranowie, walki w Dymitrowie. Mam nadzieję, że to się nigdy nie powtórzy - powiedział starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama