GN 42/2019 Archiwum

Patriotyczny wieczór

Wieczór Pieśni Patriotycznych zorganizowało Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli w zabytkowej plebanii w Pysznicy.

Koncert odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Wspólne śpiewanie poprowadziła schola młodzieżowa starsza i zespół instrumentalno-wokalny Akord pod kierunkiem Teresy Mierzwy. Wydarzenie było okazją do rozbudzania postaw patriotycznych. Uczestnicy byli w różnym wieku, wśród nich wielu harcerzy, którzy czuwali też nad sprawnym przebiegiem spotkania. Wieczorne wydarzenie miało charakter interaktywny, większość pieśni została bowiem wyśpiewana wspólnie ze zgromadzoną publicznością, kilka utworów zaprezentowali soliści. Surowy stan wnętrza obiektu oraz odczytane fragmenty wspomnień ks. Franciszka Nicałka, wikariusza w Pysznicy w okresie okupacji, z pewnością pozwoliły mocniej przeżyć koncert - powiedział ks. Stanisław Gurba, dyrektor Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli.

Wybudowana na początku XX wieku plebania była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Odczytane wspomnienia wikariusza dotyczyły głównie pomocy żołnierzom i partyzantom rannym w czasie II wojny światowej, dla których wielka jadalnia plebanii była szpitalem.  

Plebania, która zachowała zabytkowy charakter do czasów obecnych, od kilku lat jest  remontowana z myślą o przystosowaniu części jej pomieszczeń na organizowanie kulturalnych wydarzeń oraz na izbę pamięci tych, którzy zapisali się szczególnie w historii Pysznicy.  

Muzeum Jana Pawła II już po raz trzeci włączyło się w organizowanie wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

- EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury starego kontynentu. Głównym jego celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W tym roku stalowowolskie muzeum, oprócz wspólnego śpiewania, zorganizowało także zwiedzanie wystaw muzealnych, koncentrując się na przekazywaniu informacji o Stalowej Woli jako mieście polskiego modernizmu - dodał dyrektor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama