W Nisku podkarpaccy terytorialsi szkolili się z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA.
Ćwiczenia odbyły się w koszarach i na obiektach szkoleniowych niżańskiego 32. Batalionu Lekkiej Piechoty. Gwardziści prowadzili wspólnie z terytorialsami zajęcia metodyczne dla grupy instruktorów z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie przebywają w Nowej Dębie.
W miniony weekend, przed wyjazdem na szkolenie zintegrowane, instruktorzy niżańskiego batalionu lekkiej piechoty oraz innych pododdziałów brygady wzięli udział we wspólnym szkoleniu metodycznym z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA. Odbyły się zajęcia dla strzelców wyborowych, medyków oraz instruktorów szkolenia indywidualnego.
W poniedziałek gwardziści wizytowali dowództwo 3PBOT w Rzeszowie. W czasie spotkania przedstawiono im strukturę brygady oraz cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowo wykonali strzelania z różnych rodzajów broni na nowoczesnej strzelnicy kontenerowej będącej na wyposażeniu 3PBOT. Od wtorku wszyscy przebywają w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie pododdziały 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska realizują 14-dniowe szkolenie zintegrowane.
Ćwiczenia w terenie. Rafał TraczWspólne szkolenie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń z zakresu szkolenia taktyczno-ogniowego oraz poznania sposobów realizacji zagadnień szkoleniowych przez amerykańskich sojuszników. Ćwiczenia polskich żołnierzy z podoficerami (instruktorami) Gwardii Narodowej pozwolą na zapoznanie się z metodami i formami szkolenia oraz rozwiązaniami organizacyjnymi przyjętymi przez tę amerykańską formację.
Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych (Army National Guard) i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach, np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych - pożarów, powodzi, huraganów, a także w różnych innych stanach wyjątkowych.